ISTANBUL – İstanbul’un 13 ilçesinde gösterecekleri belediye eşbaşkan adaylarının tanıtım toplantısında konuşan HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, “Batıda AKP-MHP faşist blokuna karşı demokrasiye inanan kim varsa oylarımızı onlara vereceğiz. Biz o Binali Yıldırım’a İstanbul’da kazandırtmayacağız” dedi.

Yerel seçim çalışmalarını sürdüren Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, kentin 13 ilçesinde gösterilecek belediye eşbaşkan adaylarını ve belediye meclis üyelerini düzenlenen etkinlikle tanıttı. Şişli’de yer alan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç ile partili milletvekilleri Musa Piroğlu, Zeynel Özen’nin yanı sıra Ezilenleri Sosyalist Partisi (ESP) İl Başkanı Pınar Türk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.
Salona “Leyla Güven haklıdır, tecrit kaldırılmalıdır”, “Daha çok umut, daha çok barış”, “İrade gaspına son! Her yerden daha güçlü geliyoruz”, “Yoksulluğa karşı daha çok yerel ekonomi” yazılı pankartların asıldığı görüldü.
‘İSTANBUL’U HARAMİLERDEN KURTARACAĞIZ’
Programın açılış konuşmasını yapan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, partilerinin yerel seçimlere ikili bir stratejiyle gireceğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Kürt coğrafyasında halkın iradesinin yok sayıldığı, iradesine el konulduğu, belediyelerine kayyum atıldığı belediyeleri tekrardan alacağız ve orada halkımızın iradesinin yeniden hayat bulmasını sağlayacağız. Batıda ise, AKP-MHP şer ittifakının geriletilmesi ve yenilgiye uğratılması için elimizden geleni yapacağız. Stratejimizi bunun üzerinden kurduk. İstanbul gibi büyük bir kent 17 yıldır AKP iktidarı ve belediye yöneticiliği tarafından yönetiliyor. İki tane bıyıklı yan yana gelmiş; ‘İstanbul bizim için bir aşk hikayesidir’ diyor. Bu aşkın bittiğini, aslında karşılıklı bir aşk olmadığını onlara çok net bir şekilde anlatmak gerekiyor. Bunlara dur demek için ‘Bekle bizi İstanbul’ diyoruz. Sizi haramilerden kurtaracağız.”
‘CEBERRUT İKTİDARI YOK EDECEĞİZ’
HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek ise, yaptığı konuşmasında Eş Genel Başkanları Sezai Temelli’ye yönelik ‘komünist sakallı’ sözü üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi. Çiçek, “İstanbul’da bir hırsızlık hikayesi, bir de komünist sakallılar var. Bizler badem bıyıklı hırsızlar olacağımıza komünist sakallı bireyler olalım” dedi.
Sözlerinin devamında bir İstanbul başarısı göstermek istediklerini söyleyen Çiçek, “HDP’nin bugün her zamankinden daha fazla hedef tahtasına konulduğunu hep birlikte görüyoruz. Bizler bir oyun kurmak zorundayız. Bizler bu haramilere gerçekten bu memleketi dar etmek zorundayız. Bu halka söz verdik. Bu ceberut iktidarı yok edeceğiz” diye konuştu.
‘8 MART ÖZGÜR GÜNLERİN HABERCİSİ’
Ardından 119 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in kadınlara gönderdiği 8 Mart mesajı kendi sesinden salondakilere dinletildi. Güven, mesajında kadınlara “8 Mart güzel günlerin habercisi” sözleriyle seslendi.
‘KAYYUMLAR HER ŞEYİ YAKIP YIKTI’
Yaptığı konuşmasında seçimlere yoğun bir şeklide hazırlandıklarını belirten Parti Sözcüsü Saruhan Oluç  da,  31 Mart seçimlerinin kendileri açısından yerel seçimleren öte bir demokrasi seçimi olduğunu vurguladı. Oluç, nedenini ise şöyle açıkladı: “Çünkü bölgede bütün belediyemize kayyum atandı. O belediyelerde yapılan hırsızlıklar, yolsuzluklar kendi Sayıştay raporlarına dahi yansıdı. Yargılanan kayyum var mı? Hayır. Çünkü onlar devletin kayyumu. O kayyumlar Kürtlerin her şeyini yaktılar, yıktılar. Biz bunun cevabını 31 Mart’ta vereceğiz. Bütün belediyelerimizi geri alacağız. Bunun üzerine ek belediyeler de alacağız. O kayyumları Ankara’ya geri göndereceğiz. Seçimler batı metropolleri için de bir demokrasi referandumudur. Çünkü AKP-MHP faşist ittifakı herkese ağır saldırılarda bulunuyor. Kendilerine yönelik her şeyi suç sayıyorlar. Bütün demokrasi güçlerinin buna cevap vermesi gerekir.”
‘O BİNALİ’YE KAZANDIRTMAYACAĞIZ’
AKP’nin bütün seçim kampanyasını HDP üzerine kurduğunu dile getiren Oluç, bu duruma dair “Doktor bunlara üç öğün HDP’yi ağzınıza alın demiş” diye belirtti.
Parti olarak hiçbir yerde oylarını ziyan etmeyeceklerini vurgulayan Oluç, “Batıda AKP-MHP faşist blokuna karşı demokrasiye inanan kim varsa, oylarımızı onlara vereceğiz. Bunlar istiyordu ki biz çıkalım oylarımızı alalım, onlar da kazanıp gitsin. Biz o Binali Yıldırım’a İstanbul’da kazandırmayacağız. Adana’da, Ankara’da, İzmir’de, Mersin’de her yerde kaybettireceğiz. Bu ülkenin beka sorunu yok. AKP-MHP’nin beka sorunu var. Siz iktidardan indiğinizde ülke bölünmeyecek, tam tersine bayram olacak bayram… Siz gidicisiniz buradaki halklar hancıdır, kalıcıdır” ifadelerini kullandı.
KOÇYİĞİT: BARIŞTA AKP-MHP’NİN YAŞAMA ŞANSI YOK
HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, konuşmasına PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi talebiyle açlık grevinde bulunan Leyla Güven’i “Özgürlüğümüz için bedenini mum yapanlara selam olsun. Direnenlere selam olsun” sözleriyle selamlayarak başladı.
Öcalan üzerinde bu kadar ağır tecrit uygulanmasının bir nedeni olduğunu ifade eden Koçyiğit, “Bu iktidar aslından Türkiye halklarının bir arada yaşama isteklerine karşı olduğunu görüyoruz. Çözüm sürecinde hiç kimsenin burnu kanamadı. Herkes barışa inandı, herkes barış umudunu sahiplendi. İşte o barış döneminde HDP ciddi bir ivme yakaladı. Halklar da bu sese kulak kabarttı. İktidar ise burada ciddi bir erime yaşadı. Baktılar ki kaybediyorlar, yeniden savaş başladılar. İşte tecrit de bu yüzden başladı. Çünkü barış ortamında AKP-MHP’nin yaşama şansı yok. Bunun için sürekli olarak savaş diyorlar. İşte arkadaşlarımız barışın sesi olan Öcalan’ın sesi için bedenini açlığa yatırdılar” diye konuştu.
Konuşmaların ardından İstanbul’da gösterilecek belediye eşbaşkanları ve meclis üyeleri tanıtıldı.
MALATYA
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya Belediyesi eşbaşkan adayları, Yeşilyurt ilçesine bağlı Özalper Mahallesi ile Salı pazarındaki esnafları ziyaret etti. Adaylar, çalışmaları kapsamında mahallede çalmadık kapı bırakmadı. HDP İl Eşbaşkanları Kemal Gedik ile Fatma Alataş’ında katıldığı seçim çalışmasında HDP Malatya Belediye Eşbaşkan Adayı Yusuf Bozkuş, fiyatlardaki pahalılığa değindi. Halkın alım gücü olmadığına dikkat çeken Bozkuş, “Büyükşehirlerde 3-5 tane tanzim noktası açıp halkın gözünü boyayarak sorunlar çözülmez. Bu ülkede tarımın köküne dinamit koyanlar, tarım arazilerini imara açanlar bunların sorumlularıdırlar. Sorunların çözümü, mutlaka tarım politikalarının halk, esnaf ve tüketici lehine olmalıdır. Tarımın teşvik edilmesi, mazot, ilaç, gübre fiyatlarının aşağı çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca üreticiye verilen kredilerin daha fazla, geri ödemesinin de üreticinin durumuna göre olması gerekir” dedi. (MA]