Alanlara akan yüzbinlerce kadın, sözü ve eylemiyle erkek egemen sisteme meydan okudu. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diyen kadınlar, açlık grevinde olan Leyla Güven’in fotoğraflarını taşıyarak, dayanışma mesajını dile getirdi.

Ülkenin birçok ilinde alanlara akın eden yüzbinlerce kadın, sözü ve eylemiyle erkek egemen sistemi mahkum etti. Erkeğe ve sistemine itaat etmeyeceklerini haykıran kadınlar, ortak mücadeleyi büyütme mesajı verdi. Ankaralı kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, “Krize, savaşa, eşitsizliğe karşı mücadeleyle güçleniyor, hayatı örgütlüyoruz” sloganıyla Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Ankara Kadın Platformu öncülüğünde alana yüzlerce kadın ellerinde, müzik aletleri, dövizler ve pankartlarıyla giriş yaptı. Alana dolduran kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” , “ Jin jiyan azadî” sloganlarını attı.
‘LEYLA GÜVEN ONURUMUZDUR’
Kadınların doldurduğu alanda, üzerinde “Leyla Yaşasın” yazısının oluğu, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 121 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in fotoğrafı ve tutuklu kadın siyasetçilerden Gültan Kışanak, Selma Irmak, Sebahat Tuncel ve Figen Yüksekdağ’ın fotoğrafları da yer aldı. Kadınlar, sık sık “Leyla Güven onurumuzdur” sloganını attı.
ÖLDÜRÜLEN KADINLAR UNUTULMADI
Kadınlar, erkekler tarafından öldürülen ve erkek şiddetine maruz kalan kadınları da unutmadı. Öldürülen Şule Çet, Nevin Yıldırım’ında fotoğrafları taşındı. Kadın grevlerine de seslenen kadınlar, Flormar direnişçilerini selamladı.
TALEPLERİNİ HAYKIRDILAR
Kadınlar, alanda, 8 Mart’ın resmi tatil edilmesi, kreş hakkı, kadın cinayetlerinin ve kadına dönük şiddete son verilmesi, kadın davalarında “eril yargının” son bulması gibi taleplerini haykırdılar.
‘KADINLAR SES ÇIKARDIĞINDA ADALET SAĞLANABİLİR’
Platform adına açıklama yapan Nermin Yurttaş, 8 Mart’ı eşitlik, özgürlük ve insanca bir yaşam için mücadele kadınların günü olduğunu söyledi. Yurttaş, “8 Mart, dayanışma ile mücadeleyi büyüttüğümüz, birbirimize güç kattığımız günün adıdır. AKP iktidarı bir yandan çalışma hayatına ilişkin hak gaspları içeren yasal düzenlemeler yaparken bir yandan da kazanılmış haklarımıza yönelik saldırıları ile her geçen gün yeni bir tartışmayı gündeme getiriyor. Üstü kapatılmaya çalışılan kadın cinayetlerinde ancak kadınlar bir arada ses verip sahip çıktığında adalet sağlanabilir” dedi.
‘BASKILARLA BİZİ SİNDİREMEZSİNİZ’
Yurttaş, şöyle devam etti: “Bizleri yasaklarla, baskılarla sindiremezsiniz. Yıllardır olduğu gibi yine sokaklardayız, yine dayanışmayla mücadelemizi büyütüyoruz! Her şeye ve her türlü baskıya, kadın düşmanı yasalara rağmen eşitlik ve özgürlük için direnen, üreten, itaat etmeyen ve mücadele eden kadınlar ve LGBTİ+ bireyler var. Bu korkunç tabloyu değiştirebilecek umudumuz, direncimiz ve gücümüz var. Bizler bu kararlılıkla mücadelemize devam ediyoruz.”
‘BU SİSTEMİ KABUL ETMİYORUZ’
HDP İl Kadın Meclisi’nden Bedriye Irmak da, “Bu güne kadınların emekleri, direnişleriyle geldik.  Bugün Kürt, Türk, Arap, Fars, dünyanın bütün kadınlarıyla oluşturulan bir gündür. Bu sistem özgürleşen kadını, siyasetçi kadını istemiyor. Evde durun itaat edin deniliyor. Biz bunu reddediyoruz.  Kabul etmiyoruz” dedi.
 Kadınların eylemi, halaylarla son buldu.
ŞIRNAK 
HDP Şırnak Kadın Meclisi, bir süre önce startını verdiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin finalini Silopi ilçesinde görkemli bir şölenle sonlandırdı. Kente bağlı Nuh Mahallesi’nde gerçekleşen şölen öncesi HDP İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen çok sayıda kadın şölen alanına doğru yürüdü. Yöresel kıyafetler giyen kadınların yürüyüş boyunca artarken, çevrede bulunan yurttaşlar zafer işaretleri ile kitleye katıldı. “Bijî berwedana Leylayê” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganlarının hiç susmadığı yürüyüşe, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ile HDP’nin eşbaşkan adayları katıldı.
ŞÖLEN MİNTİNGE DÖNÜŞTÜ
Yürüyüşün ardından alan varan HDP’li kadınlar burada da coşkulu bir kitle tarafından karşılandı. “Tecrit kırılsın, Leyla yaşasın” pankartının açıldığı program demokrasi ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı. Coşkunun hakim olduğu şölen kısa bir süre sonra mitinge dönüştü. HDP bayraklarının açıldığı şölende özellikle beyaz tülbent takan annelerin coşkusu renkli görüntüler ortaya çıkardı.
’SÊVÊ, FATMA VE PAKİZE’NİN MÜCADELESİ DEVAM EDECEK’
Programda konuşmalarla devam etti. İlk olarak sözü alan Silopi Belediyesi Eşbaşkan Adayı Adalet Fidan, özgür bir yaşam için mücadele verdiklerini vurguladı. Daha sonra konuşan HDP’li Nuran İmir, kadınların mücadelesine Leyla Güven’in öncülük ettiğini dile getirdi. “Biz baharı ve bu zamanları çok özlemiştik” diyen İmir, kadınların tüm baskılara karşı direndiklerini belirterek, “Bugün bu düşmanlık tohumlarını ekenler akıllarını başlarına alsınlar” uyarısında bulundu.
Sık sık “Bijî berxwedana Leylayê” sloganlarıyla sözü kesilen İmir, şöyle devam etti: “Kürt kadını olduğu sürece bu direniş devam edecek. Kanımızın son damlasına kadar Sêvê, Pakize ve Fatma’nın mücadelesini devam ettireceğiz. Biz var olduğumuz sürece onların direnişini ve mücadelesini asla unutmayacağız.”
Son olarak konuşan Barış Annesi Şemse Kara ise, çok sayıda kişinin yakılarak öldürüldüğü Cizre bodrumlarını hatırlatarak, “Katledilen gençlerin hesabını soracağız” dedi.  Konuşmaların ardından program sanatçı Xecê’nin seslendirdiği ezgilerle devam etti. Binlerce kadın büyük bir coşkuyla uzun bir süre halay çekti.
Program, sokağa çıkma yasağı sırasında cansız bedeni 7 gün sokak ortasında bekletilen Taybet İnan’ın kızıyla birlikte HDP kadın seçim bürosunun açılışıyla son buldu.   (MA)