Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar alanlara çıkacak, gasp edilen haklarını protesto edecek ve taleplerini haykıracak. Aynı zamanda, küresel kadın örgütlenmesiyle yayılan ve onlarca ülkeden kadının katıldığı uluslararası kadın grevine ses verecek. 2018 yılında bir dizi toplantı ve kadın buluşmalarıyla şekillendirilen, Kadınlar Birlikte Güçlü örgütlenmesinin gücüyle 8 Mart’ı karşılayacak olan kadınlar, Türkiye’nin birçok kentinde gün boyu çeşitli etkinlikler düzenlerken, akşam saatlerinde de gece yürüyüşleri gerçekleştirecek. İstanbul, Ankara, Antalya, Bodrum, Çanakkale, Fethiye, İzmir ve Mersin bu kentlerin başında yer alıyor. İstanbul’da Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bu gün 17’incisi yapılacak olan Feminist Gece Yürüyüşü için İstanbullu kadınlar, günlerdir hazırlık yapıyor. Pankart ve döviz yazılaması için buluşan kadınlar, çeşitli cadde ve meydanlarda da 8 Mart’a çağrı için bildiri dağıttı. Ayrıca, Boğaz Köprüsü’ne lazer ışıkla “Yaşasın 8 Mart, yaşasın feminizm” yazarak, 17. feminist gece yürüyüşüne çağrı yapan kadınlar, köprüye “Yaşasın 8 Mart, yaşasın feminizm” , “Kadınlar durursa dünya durur”, “17. feminist gece yürüyüşü” ışıklandırmaları yaparak köprünün altına da “feminizm” yazılı pankart açtı.

Greve ses veriyoruz’

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, dünyadaki kadın örgütlerinin başlatıp çağrı yaptığı uluslararası kadın grevini 8 Mart’ta kısmen de olsa uygulayacaklarını açıklamıştı. Platform, düzenlediği etkinliklerde duyuru ve çağrısını yaptığı uluslararası kadın greviyle ilgili katılım metnini sosyal medya hesaplarından da paylaştı. “8 Mart günü Türkiye’nin dört bir yanından uluslararası kadın grevlerine ses veriyoruz” diye başlayan metinde, 8 Mart günü grev için neler yapılabileceğini duyurdu.

‘Bu evde grev var’

Uluslararası kadın grevi için oluşturulan metinde şu maddeler var:

Evde, işyerinde, sokakta, okulda, bulunduğumuz her yerde kadınlarla grev fikrini konuşup, tartışıyoruz.

8 Mart günü mümkünse tam gün, olmazsa 1 saat, belki en azından 15 dakika, hayatı üreten ve yeniden üreten ücretli/ ücretsiz emeğimizi geri çekiyor, çalışmayı durduruyoruz.

Çalışmayı durduramıyorsak, çevremizdeki kadınlarla bir araya gelip sorunlarımızı, hayallerimizi, arzularımızı, haklarımızı ve taleplerimizi konuşuyoruz.

Bulunduğumuz her yerde grev metnimizi okuyoruz. * Sosyal medya profillerimizi grev logosuyla “grevliyoruz”.

Hayalimizdeki tüm direniş biçimlerini, gerçekleştirsek de gerçekleştiremesek de, 8 Mart günü sosyal medyadan #KadınlarDurursaHayatDurur hashtagiyle paylaşıyoruz.

Bulunduğumuz her yerde, yakamıza, çantamıza, camın, kapının, tahtanın üzerine, “Kadınlar durursa, hayat durur” yazıyoruz.

Evimizin balkonuna, camına, çamaşır ipine mutfak önlüklerimizi, temizlik bezlerimizi asıyor, “Bu evde grev var!” diyoruz.

Bir günlüğüne başkalarının dertlerini yüklenmiyor, başkaları yerine düşünmüyoruz.

En az bir kadına “nasılsın?” diye soruyor, onunla sohbet ediyor ve dayanışıyoruz.

Kadın kadına eğleniyoruz;

Okullarımızı, sınıflarımızı, işyerlerimizi, mahallelerimizi, sokaklarımızı, kamusal alanlarımızı coşkumuzla, mücadelemizle, taleplerimizle işgal ediyoruz.

Bulunduğumuz şehirdeki 8 Mart yürüyüşlerine katılıyoruz.

8 Mart gece yürüyüşleri

İstanbul: İstiklal Caddesi, Fransız Kültür Merkezi önü, Saat 19:30

Ankara: Sakarya Caddesi, Saat 20:00

İzmir: ÖSYM önü Saat: 19:00

Antalya: Üç Kapılar, Saat 19:00

Mersin: Pozcu Kushimato Sokağı, Saat 19.00

Bodrum: Tepecik Camii Meydanı, Saat 18.30

Fethiye: Beşkaza Meydanı, Saat: 20:00

Kadın dayanışması yaşatır

Devrimci Partili kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Kadınların kurtuluşu direniştir” şiarıyla alanlarda olmaya hazırlanırken, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) “Biz istersek hayat durur, 8 Mart’ta hayatı durduralım” şiarıyla alanlarda olacak.

‘Leyla’nın talebi talebimizdir’

8 Mart’ta Leyla Güven’in taleplerini dile getireceklerini söyleyen Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, “Flormar direnişçilerini ve Leyla Güven’in açlık grevi eylemini kadınlar olarak sahipleniyoruz. Tecrit bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçuna karşı 8 Mart’ta Leyla Güven’in talebinin bizim talebimiz olduğunu da haykıracağız. Kadınlar dünyayı kurtaracak, bu mücadeleyi kadınlar kazanacak. 8 Mart’ta alanlarda bizi susturmaya çalışan erkek devletin karşısında hep birlikte ‘susmayacağız’ diye haykıralım. Kadınların cesareti erkek şiddetini yenecek” şeklinde konuştu. 8 Mart’ta kadın sömürüsüne, şiddet, tecavüz ve tacize karşı “Biz istersek hayat durur 8 Mart’ta hayatı durduralım” şiarıyla alanlarda olacaklarını söyleyen SKM sözcüsü Burcu Aslan ise şunları dile getirdi: “İnsanlar en haklı taleplerini dahi dile getiremiyorken, bizler dile getiremeyenleri de dile getireceğiz. Yoksullaştırılan kadınlar için sesimizi yükselteceğiz. Leyla Güven’in mücadelesi kadınlar için bir ışık. Leyla Güven’in direnişi, karanlık günleri aydınlık günlere dönüştürecek. Leyla Güven’in mücadelesini ve Flormar işçisi kadınların taleplerini dile getireceğiz. Birlikte nasıl güçlü olduğumuzu, kadın dayanışmasının yaşatacağını, erkek devlete bir kez daha göstermeye hazırlanıyoruz.”

Şırnak’ta kadınlara 8 Mart karanfili

HDP Şırnak Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kentin Güçlükonak ilçesinde karanfil dağıttı. Üç gündür devam eden 8 Mart etkinliklerine yaptıkları şölenle start veren kadınlar, aralarında Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Cizre, Şırnak, İdil ve Güçlükonak kadın belediye eşbaşkan adayları ve onlarca kadının olduğu etkinlikte, Basa pazarında kadınlara karanfil dağıtıldı. Kadınların yöresel kıyafetleri etkinliğe renk katarken, İlçe binasından pazar yerine kadar zılgıt ve alkışlar ile yürüyen kadınlara sokaktaki yurttaşların ilgisi yoğun oldu.

Yasağa halaylı cevap

HDP Siirt’in Baykan ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında karanfil dağıttı. Etkinliğe, Meral Danış Beştaş, HDP Baykan Belediyesi Eşbaşkan adayları ve Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Esnaf kadınları ziyaret eden HDP’lilerin önü Sanat Sokağı girişinde çevik kuvvet valilik tarafından sokağa girişin yasaklandığını belirterek kadınların girişini engelledi. Kadınlar engellemeye, alkış ve sloganlarla tepki gösterdi. Kadınlar bir süre halay çektikten sonra dağıldı.