HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Mehmet Özhaseki’nin Gülen cemaatine verilen arazilerle ilgili açıklamasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Kerestecioğlu, Oktay’ın yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde, son 10 yılda hazineye ve belediyelere ait arazi, emlak ve benzeri kamu kaynaklarının iktidara yakın cemaatlere kiralandığı ya da satıldığı yönünde pek çok iddianın gündeme geldiğini belirtti.

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Melik Gökçek için, “Bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır” sözlerini hatırlatan Kerestecioğlu, son olarak AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki’nin 11 Mart 2019 tarihinde, HaberTürk televizyonunda “Siz hiç FETÖ’ye sempatiyle baktınız mı” sorusuna, “21 yıl belediye başkanlığımda bir metrekare arsa vermeyen ender bir, iki tane belediye başkanlarından biri benim. Bir metrekare vermedim” yanıtını verdiğini aktardı.

‘KURAL HALİNE GELDİĞİNİ GÖSTERİYOR’

Kerestecioğlu, “İktidar partisine ait belediyelerde yıllardır bu durumun bir kural haline geldiği gerçeğini vahim bir şekilde gözler önüne sermektedir. Kendisinin aday olmadan önce Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğü de hesaba katıldığında sözlerinin yalnızca bir seçim propagandasından ibaret olmadığı anlaşılmaktadır” dedi.

Kerestecioğlu, AKP’nin 2009’dan bu yana Türkiye’deki belediyelerin yarısından çoğunu yönettiğine dikkat çekerek, böylece Türkiye’deki belediyelerin yarısında doğrudan cemaatlere kaynak aktarıldığını ifade etti.

İDDİA SORUŞTURULACAK MI?

Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruyu yöneltti:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin açıklamaları ve bazı iktidar temsilcilerinin önceki açıklamalarını dikkate alarak belediyeler yoluyla kamu kaynaklarının belli gruplar ve cemaatlerin çıkarları doğrultusunda kullanıldığı iddialarının soruşturulması için bir girişiminiz olacak mıdır?”

(Artı Gerçek)