DÊRA ZOR – QSD’nin DAİŞ’i bitirme operasyonunu dünya halklarına adayan MSD Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed, 5 bini tutuklu, 80 bini aşkın da aileleri olan DAİŞ’liler dikkat çekerek, “bunların uluslararası mahkemelerde yargılanması gerekiyor. Çözümü için, uluslararası desteğin ve sorumlulukların devam etmesi gerektiği kanısındayız” dedi.
Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Dêra Zor’da Heqil Omer’de DAİŞ’in bitişini ilan ettiği kutlamalara katılan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Başkanı Îlham Ehmed, zaferi bütün Suriye halklarına adayarak, “DAİŞ’in coğrafi olarak bitirilmesi yetmemektedir. Önümüzde daha yoğun bir süreç var. Sayıları 5 bini bulan tutuklu DAİŞ’liler konusu halen tamamlanmış değil. Bunların uluslararası bir mahkemede yargılanması gerekiyor.”
Omer Petrol Sahası’nda yapılan kutlamada konuşan Ehmed, zaferin, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına, YPJ ve uluslararası koalisyon güçleri başta olmak üzere mücadele eden tüm askeri kuvvetlere kutlu olmasını diledi. Ehmed, konuşmasının başında, Kuzey ve Doğu Suriye topraklarını özgürleştirmek adına yaşamını yitirenleri de andı.
Ehmed konuşmasında, “Tarihi anlar yaşıyoruz. Tarih bu olayı, yurtsever halkımızın ve askeri güçlerimizin emeklerini altın harflerle yazacaktır. Güçlerimiz 5 yıldır, ülkemizi parçalayan bu hastalığa karşı mücadele etmiş ve büyük emeklerin ardından özgür yaşam geri gelmiştir” dedi.
DAİŞ tehlikesinin bölgede halen tam olarak bitmediğini vurgulayan Ehmed, şöyle devam etti: “Terörün yenilgisinin ilan edildiği şu anlarda, Suriye’nin diğer bölgelerinde halen tehlikenin devam ettiğini biliyoruz. Coğrafi kurtuluş sürecinin terörü tam olarak bitirmek anlamına gelmediğini belirtiyoruz. Çünkü halen hücre yapılanmaları var. Hücre yapılanmaları ya da bölgesel güçlerin aracılığıyla DAİŞ’in yeniden ortaya çıkma tehlikesi mevcut. Hücre yapılanmalarına karşı geliştirilecek operasyonlardan dolayı gelecek süreç daha yoğun olacak.
Bununla birlikte sayısı 5 bini bulan tutuklu DAİŞ’liler meselesi var ve bunların uluslararası mahkemelerde yargılanması gerekiyor. Ayrıca sayısı 80 bin olan kördüğüm halini almış DAİŞ’li aileler konusunun da çözüme kavuşması gerekiyor. MSD olarak bu sorunların çözümü için, uluslararası desteğin ve sorumlulukların devam etmesi gerektiği kanısındayız.”
Ehmed, konuşmasında sahadaki aktif güçlere ve uluslararası topluma, Suriye krizinin siyasi çözümünde katılım göstermeleri ve göç edenlerin ülkelerine geri dönebilmeleri için olumlu rol oynamaları çağrısında bulunda.
Ehmed, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu zafer hamlesinin barışa doğru büyük bir adım olmasını diliyor, siyasi sürecin Özerk Yönetim temsilcileri olmadan başarıya ulaşamayacağını bir kez daha belirtiyorum.”      (MA)