IŞİD, Suriye’de yerleşik olarak bulunduğu son nokta olan Bağuz’da da yenilgiye uğratıldı. ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Suriye’de IŞİD’in yerleşik olarak bulunduğu son nokta olan Bağuz’da kontrolü sağladığı bildirildi.

IŞİD’in son kalesi olan Bağuz’da çatışmalar aylardır devam ediyordu. Son olarak SDG güçlerinin Bağuz’un tamamında kontrolü ele aldığı açıklamalarına yer veren BBC, bu durumun “örgütün 5 yıl önce ilan ettiği ‘hilafetin’ kesin olarak yenildiği anlamına geldiği” yorumunu yaptı.

IŞİD en güçlü olduğu dönemde, Irak ve Suriye’ye yayılan toplam 88 bin kilometrelik toprak parçasında, yaklaşık 8 milyon kişiye hükmediyordu. Alan savaşında IŞİD’in yenildiği açıklansa da örgüt halen küresel bir tehdit olarak görülmeye devam ediyor. Nijerya, Afganistan, Yemen ve hatta Filipinler’de örgüte bağlılık yemini eden örgütler bulunuyor.

Bağuz’da ne oldu?

YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Suriye’nin doğusundaki Bağuz’da konuşlanan IŞİD militanlarına son saldırıyı Mart ayının ilk günlerinde başlattı. Ancak koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği operasyon, bölgede bulunan yoğun sivil nüfus nedeniyle yavaş ilerledi. Aralarında bölge dışı ülke vatandaşlarının da olduğu binlerce kadın ve çocuk çatışmalardan kaçarak SDG’nin kamplarına sığındı. Sayıları binlerle ifade edilen IŞİD militanlarından birçoğu da çatışmalar sırasında Bağuz’dan kaçtı ve teslim oldu. Ancak geride kalan çok sayıda militan intihar saldırıları ile direnişi sürdürdü. IŞİD, “halifeliğinin” ilan edildiği başkenti Rakka’dan Ekim 2017’de çıkartılmıştı. (BBC Türkçe)