ŞIRNAK – HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, kent merkezi ve Beytüşşebap’ta seçmenler üzerindeki baskıya ilişkin yaptığı basın toplantısında, “Beytüşşebap Kaymakamı, Savcısı ve Emniyet Amiri halkı tehdit ederek, AKP’ye oy istiyor. Koruculardan sandık başında fotoğraf istiyorlar” bilgilerini paylaştı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, seçmen usulsüzlüklerinin en çok yaşandığı Şırnak merkez ve Beytüşşebap ilçesinde yurttaşlar üzerinde yaşanan baskılara ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP İl Örgütü binasında yapılan toplantıya, HDP’nin belediye eşbaşkan adayları Nurcan Altürk ve Hişar Osal da katıldı.
‘İDARİ AMİRLERİN SEÇİM PROPAGANDASINDA NE İŞİ VAR?’
Demokratik bir ortamda seçimlere gidilmediğine dikkat çeken Özgüneş, matematiksel hesaplarla bazı yerlerin HDP’nin elinden alınmak istendiğine vurgu yaptı. Özellikle Beytüşşebap’taki seçmenler üzerinde yoğun baskının olduğunu belirten Özgüneş, Beytüşşebap Kaymakamı, Savcısı ve Emniyet Amiri’nin birlikte ev ev gezerek halkı tehdit ettiklerini iddia etti. Söz konusu 3 idari amirin okulları da ziyaret ettiğini aktaran Özgüneş, “AKP’ye oy verilmesini istiyorlar. Savcı, kaymakam ve emniyet amirinin seçim propagandasında ne işi var” diye sordu.
‘KORUCULARDAN FOTOĞRAF ÇEKMELERİ İSTENDİ’
Kentteki AKP’nin adayının ise bazı kursiyer kadınları ziyaret ederek, “Size 350 TL yatırmışız, bizleri seçtirirseniz devamı gelecektir” dediklerini kaydeden Özgüneş, kentteki diğer baskılar hakkında şunları aktardı: “Polisler HDP için çalışan servis araçlarını tehdit etmekte. Çeşitli cezalar vermekte. Koruculara ‘Sizler her 5 korucunun oyunu getirmekle mükellefsiniz. Seçim sandığında fotoğrafını çekerek neticesini göstereceksiniz’ demişler.”
Özgüneş, özellikle kadınların ise, tutuklanmayla tehdit edildiklerini kaydetti.
Şırnak merkezde de durumun farklı olmadığını dile getiren Özgüneş, AKP’nin miting ve açılışları için tüm memurlara katılım zorunluluğu getirildiğine değindi. Özgüneş, AKP adayı Mehmet Yarka’nın okullar ve resmi kurumları gezerek, propaganda yaptığını söyledi.
ŞIRNAK HALKINA ÇAĞRI
Tüm yaşananlara rağmen Şırrnak halkının kendi kimliğine sahip çıkacağını vurgulayan Özgüneş, şu çağrıda bulundu: “Şırnak halkı onurlu bir halktır. 31 Mart’ta onlara gerekli cevabı verecektir. Halkımız, bu hilelere karşı dik durmayı esas alarak, oylarını gidip kullansın. Kayyum zihniyetini bu kutsal topraklardan temizlemek için şehrinizde oyunuzu kullanınız.”
İDARİ AMİRLER AKP İÇİN BROŞÜR DAĞITIYOR!
Özgüneş, son olarak Beytüşşebap’ta idari amirler tarafından, HDP’li bazı isimlerin çocuklarının da fotoğraflarının bulunduğu AKP propagandasının yapıldığı broşürleri gösterdi.     (MA)