ISTANBUL – Oy ve Ötesi yaptığı yazılı açıklamada yerel seçimlere kayıtsız kalmama çağrısı yaptı.   Oy ve Ötesi, yerel seçimlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Yerel seçimlere kayıtsız kalmayın” çağrısı yapan Oy ve Ötesi, “Şeffaf ve denetlenebilir seçim hedefi doğrultusunda bir araya gelen gönüllülerden oluşan Oy ve Ötesi, gönüllü sandık gözlemcisi olmak isteyenleri oyveotesi.org adresine bekliyor. Gönüllü kayıtları 29 Mart Cuma gecesi 23.59’da kapanıyor” dedi.
KAYITSIZ KALMAMAYA DAVET
2014 yılından beri 8 seçimde, toplamda 250 bini aşkın gönüllü ile tarafsız ve bağımsız şekilde sandık güvenliği için çalıştıklarını belirten Oy ve Ötesi, “Pazar günü gerçekleşecek yerel seçimler için hala çok sayıda gönüllüye ihtiyaç var. Tüm seçmenlere gönüllü sandık gözlemcisi olma çağırıyoruz. Gözlemci (müşahit) olarak oylara sahip çıkmak isteyen herkes oyveotesi.org sitesinden kolaylıkla gönüllü olabiliyor” ifadelerine yer verildi. Yerel seçimlerin, seçmenlerin gündelik yaşamına doğrudan etki ettiğini ve bu nedenle her seçim gibi bu seçimlerin de son derece önemli ve sahip çıkılmaya değer olduğu belirtilen açıklamada, herkes sorumluluk alarak oyların takipçisi olmaya, kayıtsız kalmamaya davet edildi.
YÜZ YÜZE EĞİTİM VERİYOR
Seçim günü uygulamalarının yasalara uygun şekilde gerçekleşmesi amacıyla faaliyet gösteren Oy ve Ötesi, “Gönüllülerine kapsamlı yüz yüze eğitimler düzenliyoruz. Dileyen gönüllüler, egitim.oyveotesi.org adresindeki çevrimiçi eğitim materyallerinden faydalanarak da seçim gününe dair eğitim alabiliyor. Önceki seçimlerde olduğu gibi, herkese açık olan ücretsiz mobil uygulama ‘T3 Tutanak Gönder’ sayesinde tüm vatandaşlar sandık sonuç tutanağı fotoğraflarını seçim günü Oy ve Ötesi’ne iletebilecek. Oy ve Ötesi, kendisine ulaşan tutanaklardaki sayısal verilerle açıklanan sonuçları ‘Türkiye Tutanak Teyit (T3)’ sistemi aracılığıyla karşılaştırarak kontrol edecek” denildi.
Kayıt yapmak isteyenler oyveotesi.org’dan kayıtlarını yapabilir.
Kayıtla ilgili sorular için ise kayit@oyveotesi.org adresine e-posta  göndererek ulaşabilinir.
Diğer konular için iletisim@oyveotesi.org adresine e-posta gönderebilir veya Oy ve Ötesi’nin sosyal medya hesaplarını incelenebilir.