HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, seçim günü AA’nın usulsüzlük yaptığı yönündeki iddiaları Meclis’e taşıyarak, “Anadolu Ajansı apaçık ortada olan bilgileri karartarak, geciktirerek sürece leke sürmüştür” ifadelerine yer verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, yerel seçimlerdeki Anadolu Ajansı’nın (AA) usulsüzlük yaptığı yönünde iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

‘AA, sürece leke sürmüştür’    Gergerlioğlu soru önergesinde, AA’nın yerel seçim sürecinde gayrı ciddi bir çalışma içerisinde partizan bir şekilde açıklamalar yaptığına yer verdi. Önergede, “Anadolu Ajansı apaçık ortada olan bilgileri karartarak, geciktirerek sürece leke sürmüştür. Bu uygulamamalar sadece uzmanların değil, tüm halkın ortak kanaati olacak bir şekilde seçim gecesi muhalif partileri görmezden gelen anlayışla vermesi dikkat çekicidir. Görünen o ki kötü niyetli bir şekilde iktidarda olan partinin yayın kuruluşu olarak kendisini lanse etmiştir. Bu durum Türkiye demokrasisi başta olmak üzere pek çok değere zarar vermiştir. Anadolu Ajansı’nda sorumluların derhal görevlerinden öncelikle istifa etmeleri eğer istifa etmiyorlarsa da derhal görevden alınmaları gerekmektedir” denildi.

Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: 

  • “Anadolu Ajansı’nın Türkiye genelinde kaç personeli bulunmaktadır? Bu personelin illere göre ayrılmış sayısı kaçtır?
  • Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını sadece kendi personeli olan bu ekiple mi vermektedir?
  •  Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını vermek için bu personelin dışında başka görevli çalıştırmakta mıdır?
  • Anadolu Ajansı seçim sonuçları için bir ajans veya özel bir kurumla mı anlaşmaktadır? Eğer böyle bir anlaşma varsa bu firma ya da firmaların isimleri nelerdir?
  • Eğer böyle bir anlaşma varsa 2019 yerel seçimleri için hangi firmaya ne kadar ödeme yapılmıştır? Anlaşma yapılan firmaların yönetiminde Ak Partinin yönetim kadrosunda olan birileri ya da onarın akrabaları yer almakta mıdır?
  • 2014 senesinde yapılan seçimlerde bir firmaya 2 milyon TL ödeme yaptığınız iddiaları doğru mudur? Bu iddia doğruysa bu ödeme firmaya hangi gerekçelerle ödenmiştir?
  •  Anadolu Ajansı’nın seçim sonuçlarını AK Parti’den aldığı iddiası doğru mudur?
  •  2019 Yerel Seçim Sonuçları açıklanırken yaşanan sorunların Ak Partiyi geride göstermemek yaptığı iddiaları doğru mudur?”    (yeniyasamgazetesi)