Binali Yıldırım’ın ‘Türk halkının sinirlerini bozmayın’ açıklamasına yanıt veren Ekrem İmamoğlu, ‘Keşke bu ülkenin sinirini bozan AA’ya tek bir cümle söyleseydiniz’ dedi.

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın suçlayıcı ve tehditkar açıklamalarının ardından  basının karşısına geçen, resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul’un yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ilk olarak Yıldırım’ın ‘Türk halkının sinirlerini bozmayın’ çıkışına yanıt verdi:

“Rakibimin cümlesi beni üzdü, ‘Türk halkının sinirlerini bozmayın!’ yahu millet benim sayemde gülüyor. Çocuklar bana koşarak sarılıyor. Biz kimsenin sinirini bozmayız. Keşke bu ülkenin sinirini bozan AA’ya tek bir cümle söyleseydiniz.”

‘BİLDİĞİM BİR HIRSIZLIK VAR O DA GÖNÜL HIRSIZLIĞI’

Normalleşme çağrısı yapan İmamoğlu,AKP ve Cumhur ittifakı’tarafından dile getirilen ‘oy hırsızlığı’ suçlamasına “Benim hırsızlıktan bildiğim bir şey var o da gönül hırsızlığı”yanıtı verdi:

“Hızlıca normalleşmemiz lazım. Bazı propagandalar yapıyorlar, üzülüyorum. Kimseye karşı ön yargım yok benim. Ben gönüllerinizi kazanmaya geliyorum. Bana AK Partili kardeşlerimin de oy verdiğini biliyorum. Biz demokrat bir belediye başkanı olma konusunda iddiamdır biz bu kentin gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım. Ben buradan duyuruyorum rakibime oy vermiş her seçmenin yeri benim başımın üstü. Hiçbir seçmenin hiçbir seçmenden farkı yok. Kimin atıp atmadığını Allah bilir benim için bitmiştir. Kimin oy verdiğine bakmaksızın doya doya hizmet edeceğim.

Ak Partililere bazı sözler söyleniyor üzülüyorum. Özellikle bir hususu paylaşmak istiyorum. Oy hırsızı diye bir şey yazılıyor. Benim hırsızlıktan bildiğim bir şey var o da gönül hırsızlığı. Herkesin gönüllerini kazanmaya geliyor. Ak Partili hemşehirilerim şuna inansınlar ki asla ve asla kendilerini kenara itilmiş bir şekilde görmeyecekler.

‘HERKES KENDİ FİKRİYLE VAR OLSUN’

Bugün hem Beşiktaş’ta hem de Eyüp’te dolaşma fırsatını buldum. Görüyorum ki İstanbullu hazır. Bu sürecin o anlamda hızlıca bitmesi lazım. Hızlıca normalleşmemiz lazım. Bizim herkes gözümüzün önünde.  Benim bir huyum var bir vatandaşımın bile gözü benden kayıyorsa mutsuz oluyorum acaba ne için diye.  Kırıcı laflar bir takım şahsi hususlar olmuş olabilir. Biz hiç girmedik bu işlere. İlla insanların birbirini oy için ikna etmeleri gerekmiyor. Herkes kendi fikriyle var olsun.”

‘PARTİZANLIKTAN ÇOK YORULMUŞLAR BENİMLE ÇALIŞTIKLARINDA GÖRECEKLER’

Binali Yıldırım’ın suçlamalarına verdiği kısa yanıtın ardından göreve başladığında yapacağı icraatları anlatan Ekrem İmamoğlu, seçim taahhütlerini sıraladı:

İBB’de çalışan arkadaşlarımıza da sesleniyorum. Ben hiçbirinin bana bağlanmasını istemiyorum. Biz gidiciyiz, onlar kalıcı. Ben alın terine önem veren biriyim. Hiçbir çalışanımın kendini bana adamasını istemedim. Zira siyasiler bugün vardır yarın yoktur. Onlar bu kurumun kalıcı unsurlarıdır. İBB’de çalışan herkes hiçbir şeye bakmaksızın alın teri akıtan çalışan herkesin yeri başımın üstüdür. Gönüllerini ferah tutsunlar. Benimle çalışmaktan çok büyük keyif alacaklar. Partizanlıktan çok yorulmuşlar benimle çalıştıklarında görecekler.

En düşük asgari ücret 2 bin 200 lira olacak. Bu bizim seçim taahhüdümüzdür. Zoraki mitinge gitmek yok. Seviyorsa gelsin, sevmiyorsa gelmesin. Kadın çalışanlara 8 Mart’ta izin vereceğim. Toplu iş sözleşmelerini sosyal sorunları koymayı taahhüt ediyorum. İster istemez sizi bazı gündemlere çekenler oluyor.” (artigercek)