Iran’da yeni yıla giriş olarak kabul edilen Newroz’dan hemen sonra başlayan aşırı yağışlar İran ve Rojhilatê Kurdistan’ın 31 eyaletinden 25’inde su taşkınlıklarına neden oldu. Şu ana kadar 23 eyalette 57 kişinin yaşamını yitirdiği,  bin kişinin üzerinde yaralandığı, 300 civarında kişiden haber alınmadığı, iki şehrin tamamen su altında kaldığı, binlerce köy ve şehir yolunun yıkılarak kapandığı, on binlerce ev ve iş yerinin yıkılarak su altında kaldığı ve milyarlarca dolarlık maddi hasar yaşandığı belirtiliyor.

Yaklaşık on beş gün önce ilk önce aşırı yağışlardan ötürü İran’ın kuzeyindeki Türkmen Sahra olarak bilinen bölgedeki Akkala’da su taşkınlığı başladı. Yağışların devam etmesinden ötürü kısa sürede  İran’ın kuzeyindeki Türkmen Sahra bölgesi olarak bilinen bölgeden sonra Şiraz ve Loristan eyaletlerindeki Huramabad, Poldoxter ve Memülan şehirlerinde de etkili olmaya başladı.

İKİ ŞEHİR SULAR ALTINDA

Sel fekaletinden sonra başlayan zarar tespit çalışmaları sonucunda İran’ın kuzeyindeki Gemişan ile Akkala şehirlerinin tamamen su altında kaldğı ortaya çıktı. Loristan eyaletinin başkenti Hurramabad şehrinin bir bölümü de su altında kaldı.  Hurramabad şehrinde yaşayan 150 bin insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Loristan’ın Poldoxter şehrinde 5 bin ev su altında kaldı. Loristan’ın Memülan şehrinde de ev ve iş yerleri yıkıldı.

Gulistan ve Mazenderan eyaletlerinde şu ana kadar tespit edildiğine göre 6 bin ev sel fekaketinden yıkıldı.

Şehirler arası 78 ve 2199 köy yolu bozularak kapandı.

İran Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi Şaban Ali Xaweri, sadece bozulan ve kapanan yollardan ötürü bin milyar 600 milyon tümenlik zararın yaşandığı, bunun 2 bin milyar tümene ulaşacağını söyledi.

İran resmi makamları tarafından verilen rakamlara göre şu ana kadar Gulistan eyaletinde 4 bin milyar 800 bin tümen, Loristan’da bin Milyar 45 bin tümen, Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletinde bin Milyar tümen, Kuzey Horasan eyaletinde 690 Milyar, Çarmahal Baxtiyari 600 milyar, Kirmaşan’da 486 milyar tümen, Semnan’da 190 milyar tümen, Esfehan’da 340 milyar tümen maddi zarar yaşandı.

CAN KAYBINA İLİŞKİN ÇELİŞKİLİ RAKAMLAR

Son on beş gün içinde İran ve Rojhilatê Kürdistan’da yaşanan sel fekaketinde onlarca kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Bu konuda İran resmi makamları ile yerel kaynakların verdiği rakamlar arasında ciddi bir uçurum var. İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, ülke genelindeki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 57’ye yükseldiğini ve 478 kişinin yaralandığını belirtti.

Sözcü Halidi, sel felaketi nedeniyle Fars eyaletinin merkezi Şiraz kentinde 22, Gülistan eyaletinde 7, Mazenderan eyaletinde 5, Kuzey Horasan eyaletinde 3, Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletinde 3, Loristan eyaletinde 5 ve Horasanı Rezevi, Simnan, Hemedan, Huzistan, Kermanşah, Zencan, Kazvin ile İlam eyaletlerinde de 12 kişi olmak üzere 57 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

Halidi ayrıca sel felaketinin başından bu yana yaralanan 478 kişiden 430’unun hastanelere nakledildiğini kaydetti.

Öte yandan, İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Loristan eyaletindeki sel felaketi nedeniyle 620 köy yolu ulaşıma kapandı, Kirmanşah eyaletinde de son 48 saatte yağan yağmur nedeniyle 350 köprü ve su kanalı tahrip oldu.

Resmi olmayan kaynaklara göre ölü sayısının binin üzerinde olduğu belirtiliyor. Bazı kaynaklar tarafından Loristan eyaletinde 87 kişi ölürken, 550 kişinin yaralandığı, 300 kişinin ise kayıp olduğu bilgileri verilirken, diğer eyalet ve şehirlerde de durumun bundan daha ağır olduğu ifade ediliyor.

OLAĞANÜSTÜ HAL SÜRÜYOR

Sel felaketinin yaşanmasından ötürü İran ve Rojhilat’ta eyalet ve şehirler ile birçok ilçe, köy, kasabada ilan edilen olağanüstü hal devam ediyor. Kirmaşan, İlam ve Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletlerinde de olağanüstü hal ilan edildi.

Yağışlar bugün biraz seyrekleşirken, İranlı yetkililer barajların patlamasını engellemek adına Xuzistan eyaletindeki barajlarda yükselen su seviyesini düşürmek için kapaklarını açtı. Barajların kapaklarının açılması, Xuzistan eyaletindeki Süsengeh, Şüş, Despul şehirlerini daha büyük bir tehlikeye attığı için buralar kırmızı bölge olarak ilan edildi. (ANF)