Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Yüksek Seçim Kurulu'na geldi. Güven, bina girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. ( Ali Balıkçı - Anadolu Ajansı )

YSK Başkanı Sadi Güven İstanbul’da sayımın çoğunlukla geçersiz oylar için yapıldığını ve sayımın başlayan yerlerde durdurulmayacağını açıkladı.  YSK Başkanı Sadi Güven geçersiz oyların tekrar sayım işleminin başladığı yerlerde kesilmeyeceğini açıkladı. Güven, ”İtiraz edilmeyen yerlerde mazbata veriliyor veya verilme aşamasında. Mazbataları vermek için yasal itiraz sürecinin sonucunu bekliyoruz” dedi.

YSK Başkanı Sadi Güven’in seçim sonuçlarına itirazlara ilişkin bu sabah yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

GEÇERSİZ OYLARIN SAYILMASI İLK DEĞİL: (İstanbul’da geçersiz oyların yeniden sayılması konusundaki soru üzerine) Bu ilk defa alınan bir karar değil, bundan önceki seçimlerde de uygulanmıştı. İstanbul’da da aynı süreç işledi. İstanbul’da akşam bize gelen dosyaya göre 8 ilçe seçim kuruluna yapılan itiraz üzerine bu ilçe seçim kurullarımız tekrar sayım  kararı almışlar ve bazı ilçe seçim kurullarımız da bu kararlarını uygulamaya başlamıştır.

ÇOĞUNLUKLA GEÇERSİZ OYLAR SAYILACAK: YSK kararı gereği tekrar sayım işlemi devam ederken il seçim kuruluna itiraz edilmiştir. İstanbul il seçim kurulu ilçe seçim kurulu kararına karşı itiraz hakkı bulunduğunu tedbir kararı ile tekrar sayım işlemini durdurmuştur. Çoğunlukla geçersiz oylar sayılacak. Sayım başlanmışsa kesilmesi doğru değil bu yönde karar alındı.