SİİRT– HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Eruh ilçesine taşınan 2 bin 210 kolluk görevli ile yerel yönetimin belirlenmesinde doğrudan etkide bulunulmasını Meclis’e taşıdı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Eruh ilçesindeki seçim sonuçlarını verdiği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Verdiği önergede Eruh’ta yaşamayan kolluk görevlilerinin yerel yönetimin belirlenmesinde doğrudan etki yaptığını söyleyen Beştaş, “Eruh’ta 24 Haziran 2018-4 Ocak 2019 tarihleri arasında yeni seçmen olarak kaydedilen 2 bin 210 kişinin birçoğunun Siirt nüfusuna kayıtlı olmadığını, bir kısmının AKP ilçe başkanının akrabaları olduğunu ve Eruh’taki seçmen sayısı dikkate alındığında yeni kaydedilen seçmen sayılarının abartılı ve hayatın olağan akışına aykırı olduğunu belirtmiş; bu işlemin yasal olmadığını ve bu şüpheli seçmen kayıtlarının silinmesini talep etmiştik” hatırlatmasında bulundu.
Bu durumlara dair bulundukları itirazlarının hukuksuz bir şekilde reddedildiğini belirten Beştaş, yerel seçimlerde Eruh’ta yaşayanların iradesinin sandığa yansımadığı, Eruhlular yerine atanan seçmenlerin kullandığı oylar ile belediyenin gasp edildiğini kaydetti.
Beştaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlama istemiyle verdiği önergesinde şu soruları yöneltti:
“* Gerçekleşen seçimlerin ardından Eruh ilçesinde halk iradesinin seçim sonuçlarına tam olarak yansıdığını düşünüyor musunuz?
* Eruh belediye başkanının AKP ilçe yöneticilerinin akrabaları ve kolluk görevlileri mi seçmiştir?
* Yerel seçimlerde o bölgede kalanların iradesinin sandığa yansımasının önemi büyük olduğu halde Eruhlular yerine atanan yeni seçmenlerin belediye başkanının seçmiş olması hükümetinizin yeni kayyım anlayışı mıdır?
* Seçmen kaydırmalara ilişkin ilçe seçim kurullarına ve YSK’ye yapmış olduğumuz başvuruların reddedilmesi YSK’nin usulsüzlüğe onay verdiği anlamına gelmiyor mu?
* YSK; seçim takviminin açıklanmasından itibaren aldığı tutum ve seçim sonrasında da örneğin AKP’nin itirazlarını kabul ederken, HDP’nin itirazlarını reddetmesi şeklinde süregiden pratiği nazara alındığında partinizin organı mı olmuştur?” (Kaynak: MA)