ANKARA – HDP Seçim İşleri Komisyonu Sözcüsü Ali Ürküt, seçim kurullarının, itirazı yapanın siyasi kimliğine göre karar aldığını belirtti.

 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası pek çok yerde seçim kuruluna itirazlar yapıldı. Hakların Demokratik Partisi (HDP) Seçim İşleri Komisyonu Sözcüsü Ali Ürküt konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
 Seçimlerin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen hala ülkenin önemli pek çok il ve ilçesinde seçim belirsizliğinin sürdüğünü belirten Ürküt, “Yapılan itirazlar konusunda ise il ve ilçe seçim kurulları itirazı yapanın siyasi kimliğine göre karar alıyor ve tavır belirliyor. Şimdiye kadar AKP’nin yaptığı itirazların neredeyse tamamı gerekli belgeler sunulmadan il ve ilçe seçim kurulları tarafından kabul edildi. İstanbul örneğinde olduğu gibi il ve ilçe seçim kurullarının kabul etmediği AKP başvuruları için de doğrudan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) devreye girerek yeniden sayım işlemlerinin yapılmasını sağladı. Yine Kars, Iğdır, Van-Erciş, Siirt-Baykan’da AKP ve MHP’nin benzer nitelikteki tüm itirazları, aradaki oy farklarının çok daha büyük olmasına rağmen İlçe Seçim Kurulları tarafından kabul edilerek oylar yeniden sayıldı” diye belirtti.
‘HDP’ NİN YAPTIĞI İTİRAZLARIN TAMAMINA RET’
AKP ve MHP’nin HDP aleyhine yapmış olduğu itirazlar neticesinde tekrarlanan oy sayımları sonucunda neticenin değişmediğini ifade eden Ürküt, şu açıklama bulundu: “Şimdiye kadar HDP’nin il ve ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazların tamamı ise reddedilmiştir. HDP’nin başvurduğu pek çok yerde oy farkları çok düşüktür ve iptal edilen, geçersiz sayılan oylar seçim sonuçlarını değiştirecek düzeydedir. Oyların yeniden sayılması için HDP’nin itiraz ettiği yerlerdeki oy farkları şöyledir: Muş Merkez 538, Muş Malazgirt 3, Bitlis Tatvan 295, Ağrı Taşlıçay 144, Batman Gercüş 43, Mardin Dargeçit 634, Urfa Viranşehir 757, Hakkari Şemdinli 154, Hakkari Yüksekova Esendere 115.
‘ZARF VE PUSULA SAYISI UYUŞMUYOR’
Söz konusu yerlerde,  Belediye Başkanlığı seçimlerine ait sandık sonuç tutanaklarının önemli bir bölümünün yasaya ve usule aykırı bir şekilde düzenlenmiş olduğu, birçoğunda kullanılan zarf ve oy pusulası sayısının birbiriyle uyuşmadığı, kullanılan zarf sayısı ile sandıktan çıkan zarf sayısının eşleşmediği, seçmen sayısı ile kullandırılan oy pusulası sayısının birbiri ile uyuşmadığı, bazı tutanaklarda zarf ve oy pusulası sayısının tutanağa geçirilmediği, geçersiz olarak sayılan oyların geçersizlik sebeplerinin tutanağa yansıtılmadığı açıktır.  Bunun üzerine 3 Nisan Çarşamba günü aynı gerekçelerle İl Seçim Kurullarına gerekli itirazlar yapılmıştır. Şimdi il seçim kurullarının vereceği kararlar beklenmektedir. İl Seçim Kurullarının kararlarına göre, itirazlarımızı YSK Başkanlığına kadar taşıyacağız.”   (MA)