ADANA – Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak aldıkları ücretlerle geçinemediklerinden şikayet eden SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, insanca yaşamayı sağlayacak bir ücret politikasının uygulanmasını beklediklerini ifade etti.

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, 3600 ek gösterge, insanca yaşamayı sağlayacak temel ücret ve fiili hizmet süre zammı (yıpranma payı) taleplerinde ısrarlı. Hükümete, 24 Haziran seçimlerinden önce verdiği sözü hatırlatarak ek göstergelerinin 3600’den başlayarak kademeli olarak arttırılması için geçtiğimiz aylarda bir kampanya yürüten sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, 27 ilde topladıkları 18 bin imzayı Mart ayı başında Meclis Başkanlığı’na ve Meclis’te grubu bulunan partilere gönderdi. Ancak bu talebe dair hükümetten doğru atılmış bir adım yok.
SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, insanca yaşamayı sağlayacak bir ücret politikasının uygulanması konusundaki beklediklerini dile getirdi.
‘AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYORUZ’
Yaşamın her alanında hissedilen ekonomik krizin tüm toplumu ciddi şekilde etkilediğini ifade eden Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, ücretlerinin enflasyon karşısında eridiğini ve iyileştirme taleplerinin ise reddedildiğini belirtti. “Çalışırken ve emeklilikte açlığa mahkum ediliyoruz” diyen Şube Başkanı Yüksel, ek ödeme ve performans ücretlerinin yükseltildiği söylemlerinin ise büyük bir yalan olduğunu vurguladı. Yüksel, “Çok küçük miktarlarda ve belirsiz olan ek ödemeler ise son yıllarda birçok gerekçe ile ödenmiyor. Maaş bordromuz çok farklı kalemlerle karmaşıklaştırılıyor, anlaşılmaz hale getiriliyor. Aldığımız ücretler yetersiz. Ekonomik kriz ve yükselen enflasyon nedeniyle artık geçinemiyoruz” diye konuştu.
‘PERFORMANS SİSTEMİ KALDIRILSIN, FİİLİ HİZMET ZAMMI VERİLSİN’
SES olarak sağlıkta performans sistemine her zaman karşı çıktıklarını söyleyen Yüksel, sistemin personel arasında ücret ve hizmet adaletsizliğine yol açarak, iş barışını bozduğunu kaydetti. Bu nedenle performans sisteminin kaldırılarak, tüm sağlık emekçilerine fiili hizmet süresi zammı verilmesi gerektiğini belirten Yüksel, sağlık emekçilerinin insanca yaşamayı saülayacak bir ücret istediğini ifade etti.  Yüksel, yine ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılmasını da istedi.
‘YOKSULLUK SINIRI ALTINDA ÜCRET OLMAMALI’
Yüksel, sağlık emekçileri olarak taleplerini şöyle dile getirdi: “Performans  sistemine son verilmeli. Ek ödemeler  ve sabit döner sermaye ödemeleri iki katına çıkarılarak maaşlarla beraber  genel bütçeden ödenmeli. Emeklilikten sayılmalı insanca yaşayacak bir ücret politikası uygulanmalı. Yoksulluk sınırı altında ücret olmamalı. Yıpranma payı herkese tüm hizmet yılları sayılarak yeniden düzenlenmeli. Emeklilik Yasası yeniden düzenlenmeli. Gündem de olan ek gösterge en az 3600 olarak kademeli olarak mesleklere göre arttırılmalı ve  her çalışana uygulanmalıdır. Sağlıkta şiddet sona erdirilmeli. Güvenli çalışma mekanları sağlanmalıdır.”   (MA)