El Arabiya: Bazı bakanlar gözaltına alındı.  Halkın Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in istifası talebiyle günlerdir gösteri düzenlediği Sudan’da ordu, devlet televizyonu binasını kuşattı. Ülkeyi 30 yıldır yöneten Devlet Başkanı Ömer El Beşir istifa etti.

Devlet televizyonu, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirdi. Devlet televizyonu bugün yaptığı duyuruda, “Silahlı kuvvetler kısa süre sonra önemli bir duyuru yapacaktır. Beklemede kalınız” ifadelerini kullandı. Kuruluş, başka bir ayrıntı vermedi.

Diğer yandan ordunun Savunma Bakanlığı binası ve başkent Hartum’un önemli yol ve köprülerinde asker konuşlandırdığı bildirildi. Binlerce Hartumlu protestocunun, bakanlık binasının önüne akın ettiği kaydedildi.

Reuters, bakanlığın dışında toplanan göstericilerin “(Hükümet) düştü, biz kazandık” sloganları attığını aktardı.

Başkent Hartum’da ulusal ordu merkez yerleşkesi çevresinde toplanan göstericiler, 5 gündür Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in istifası talebiyle gösteri düzenliyordu.

Sudan hükümeti, başkent Hartum’da ulusal ordu karargahı çevresinde süren rejim karşıtı gösterilerde dün 6’sı asker, 11 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Muhalif Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi’nin sosyal medya hesabından dün yapılan açıklamada ise gösterilerde, cumartesi gününden bu yana 5’i asker 21 kişinin hayatını kaybettiği, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sonucu 153 kişinin de yaralandığı ifade edilmişti.

EKMEK ZAMMIYLA BAŞLADI

19 Aralık’ta ekmek fiyatlarının üçe katlanması kararının ardından patlak veren protestolar, kısa zamanda ülke geneline yayılmış ve iktidarı protestoya dönüşmüştü. Sudanlı yetkililer bugüne kadar protestolarda 32 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün verilerine göre ise ölü sayısının en az 51 olduğu belirtiliyor.

Ülkede son birkaç haftadır düzenlenen gösterilere katılan binlerce eylemci, El Beşir’in istifasını talep ediyordu. Binlerce protestocu Cumartesi gününden bu yana Devlet Başkanı El Beşir’in ikametgahının ve Savunma Bakanlığı’nın da içinde bulunduğu ordu komplesi önünde gösteri yapıyordu. Bazı ordu mensuplarının son günlerde protestoculara destek vermeye başladığı bildirilyor.

Protestocular El Beşir yönetiminin ülkeyi düzgün idare edemediğini savunuyor. Yönetimi artan gıda fiyatları ile yaşanan yakıt ve döviz sıkıntısından sorumlu tutuyor. El Beşir protestocuların artan ekonomik endişesinin “meşru” olduğunu açıklamıştı.