ISTANBUL – HDK Emek Meclisi, “Her yerde 1 Mayıs, her yerde birleşik 1 Mayıs” diyerek, herkesi 1 Mayıs İşçi Bayramı’na katılmaya çağırdı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Emek Meclisi, Kadıköy Süreyya Operası önünde yaptıkları açıklamayla 1 Mayıs İşçi Bayramı’na katılım çağrısında bulundu. “Yeni bir yaşamı kurmak için, 1 Mayıs’ta alanlara” pankartını açan HDK’liler adına açıklamayı Emek Meclisi Üyesi Doğan Adalı yaptı.
‘ALANLAR EMEKÇİLERİNDİR’ 
1 Mayıs’ta tüm işçileri, emekçileri, kadınları ve ezilen herkesi alanlarda yan yana durmaya ve mücadele etmeye çağıran Adalı, “Biz HDK Emek Meclisleri başta İstanbul olmak üzere memleketin dört bir yanında 1 Mayıs’ı birlikte, barış içinde ve mücadele anlayışıyla kutlamak için alanlarda olmanın,  tüm işçi sınıfının ve herhangi bir nedenle ezilen, ötekileştirilen tüm toplumsal katmanların görevi olduğunu düşünüyoruz. Alanlar işçilerin ve emekçi halklarındır” dedi.
‘İŞSİZLİĞİN BÜYÜDÜĞÜ BİR DÖNEMDE 1 MAYISA…’
İşsizliğin uç boyutlara ulaştığını, işsizlik oranının gün be gün büyüdüğü bir dönemde 1 Mayıs’a girdiklerini belirten Adalı, son 6 ay içerisinde yüz binlerce işçinin işinden olduğunu ve bu kıyımın artarak devam edeceğini söyledi. Adalı, “Çarşı pazar el yakarken, patronlar ekonomik krizi fırsata çevirmeye, işyerlerinde daha az işçi ile daha çok iş yapmaya, yaptırmaya çalışarak krizin yükünü işçi sınıfının sırtına yıkmak istiyorlar” diye konuştu.
Örgütlenmek ve sendikalaşmak isteyen işçilerin, yasalar çiğnenerek her türlü baskı ve işten atma tehdidiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Adalı, yasalarda sendikaya üye olmanın engellenmesinin suç olmadığını; ancak patronların fiili olarak sendikaya üye olmak suçmuş gibi işçileri cezalandırma yoluna gittiğini vurguladı. Adalı, “Ne yazık ki ülkenin yargı-denetim kurumları bu baskıya karşı gerekli cezai işlemleri uygulamıyor” dedi.
‘ÖLÜME KARŞI YAŞAMI SAVUNMAK’
İmralı tecridinin kaldırılmasına karşı yapılan açlık grevi eylemlerine de değinen Adalı, “Hak mücadelesi yürütenlerin adeta tecride tabi olduğu bir dönemde hapishanelerde İmralı tecridine karşı Leyla Güven tarafından başlatılan ve bugün yaklaşık 7 bin tutsağın katıldığı açlık grevleri kritik aşamaya gelmiştir. Hapishanedekilerin sesine ses katmak, ölüme karşı yaşamı savunmak vicdani ve insani bir görevdir” diye konuştu.
‘HER YERDE 1 MAYIS’
Adalar, sözlerini şöyle tamamladı: “İşçi-emekçilerin yaşadığı topyekûn sorunlara karşı kesintisiz yürüttüğümüz bu mücadelede 1 Mayıs’ın birleşik ve kitlesel kutlanması, geleceğin belirlenmesinde ve saldırıların geri püskürtülmesinde önemlidir. 1 Mayıs, kapitalist uygarlığın krizine karşı birleşik mücadelenin büyütüldüğü bir yıl olacaktır. Topyekûn saldırıya karşı topyekûn direniş ruhuyla  ‘Her yerde 1 Mayıs, her yerde birleşik 1 Mayıs’ diyerek tüm ezilenleri, ötekileştirenleri, işçileri, emekçileri, gençleri, kadınları HDK Emek Meclisleri olarak 1 Mayıs’ta bir kez daha meydanlarına çağırıyoruz.”
Açıklama, sloganlarla sona erdi.     (MA)