İZMİR – İzmir’de İHD, Görülmüştür Ekibi ve Homur Karikatür Dergisi iş birliğiyle tutukluların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve seslerini duyurmak amacıyla “Duvarları Aşan Çizgiler” sergisi açıldı.
Cezaevlerindeki tutukluların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve seslerini duyurmak amacıyla Görülmüştür Ekibi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi ve Homur Karikatür dergisi iş birliğiyle “Duvarları Delen Çizgiler” adlı karikatür sergisi açıldı. Kültürpark içinde açılan özgürlük temalı sergi 16 Nisan’a kadar sürecek.
Sergide, aralarında Zehra Doğan, Ahmet Bilge, Aynur Epli, Barış İnan, Melih Gürer, Cemal Bozkurt ve Özlem Özdemir’in de bulunduğu tutuklu karikatürist ve ressamların çizimleri sergilenecek.
‘CEZAEVİ KOŞULLARINA RAĞMEN ÜRETİYORLAR’
Açılışta konuşan İHD İzmir Şube Başkanı Zafer İncin, serginin temel amacının cezaevindeki karikatüristlerle dayanışma olduğunu ifade etti. Cezaevlerinde bulunan sanatçıların eserlerini üretmek için ihtiyaç duydukları pek çok malzemenin olmadığına ya da verilmediğine dikkat çeken İncin, “O koşullar altında Zehra Doğan gibi yokluktan malzeme üreten pek çok isim var. Onların cezaevi koşullarında üretmeye devam etmelerini hepimiz önemsemeliyiz ve seslerine kulak vermeliyiz. Bizden görecekleri her türlü destek ve dayanışma örneği çok önemli” dedi.
‘AMAÇ DAYANIŞMAYI ARTTIRMAK’ 
Görülmüştür Ekibi adına konuşan Gamze Yentür de, “Bu sergideki amacımız, tutukluların üretimlerini dışarıyla buluşturmak ve dışarıdaki insanların hapishanelere yüzünü dönmesini sağlamaktır” diye konuştu. Yentür, Türkiye’de şu anda cezaevinde bulunan tutuklu sayısının 260 bin olduğunu belirterek, “Bu sergilerin amacı da dayanışmaya arttırmaktır” dedi.
‘İLETİŞİM KURAN İNSAN TUTSAK OLMAZ’
Homur Karikatür Dergisi sorumlusu Canol Kocagöz ise, sergide şu anda tutuklu bulunan, derginin karikatüristlerinin de çizimleri olduğunu söyledi. “Bizlerin elbette böyle sergiler oluşturarak, onlarla dayanışmamız gerekiyor” diyen Kocagöz, konuşmasına şöyle devam etti: “Cezaevlerinde bulunan karikatüristler, kendi mahpusluk sorunlarının dışına çıkarak ülkenin ve dünyanın gündemini eserlerine işleyerek, bizlerden nasıl haberdar olduklarını, dünyanın sorunlarını üstlerinde taşıdıklarını gösterdiler. Eserleriyle iletişim kuran insanın asla tutsak edilemeyeceğini bir kez daha ispatladılar.”   (MA)