Ülke genelinde bir seçim yaşandı. Belediye Başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarları seçin dediler ve sandığa gidenler oylarını kullandı.
‘Oy kullanmak bir haktır.’ ‘Demokrasi’ diyenler oldu. Seçimin asıl ilgi çeken kısmı ise seçimden sonra oldu.  Seçim bana göre bir formaliteden öteye gitmedi. Diktatörlük mü desem? Ya da sizler ne dersiniz?
Kültürümüz çağ atladığından argolu, tehditimsi ve dinimsi cümleleri kuranlar oldu. Erdoğan gerilimi tırmandıranların başında geldi. AKP’si de bu vatandaşın yolundan gitti.
Bunca iktidar gelip geçti. Ayrımcı ve ötekileştirme dilini açıktan kullanan olmadı. Ötekileştirme ve ayrımcılık oldu mu derseniz? Oldu. Fakat Erdoğan ve AKP’si açıktan en ağır cümleleri kurarak, Türk İslam sentezi ve Suniliği katarak taraftarını diri tutmaya çalıştı.
Uygar toplum dedikleri ülkemizde seçimler yapıldı. YSK bile AKP’nin yan kuruluşu olarak çalışmaya devam ettiğini görüyoruz. Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası verilmemesi için büyük çaba harcandı. Hatta İstanbul Belediye seçimi yenilenme olasılığı yüksektir.
HDP her seçimde saldırıya uğrayan parti olsa da, faşizme karşı tavrını koyan partidir. YSK, adaylarını seçime katılabilir diye karar veriyor. Seçim sonrasında sen yasaklısın diyerek AKP’nin adayına mazbatayı veriyor.
HDP’nin itirazları hasıraltı ediliyor. Uygar bir ülkede böyle manevraların yapılması ‘vatan, millet ve din aşkına olabilir’ deniliyor. Diğer muhalefet partilerinin itirazları da kabul görmüyor.
Uygar değiliz. Demokrasi deniliyor denilmesine ama bunun adı nedir? Faşizmdir. Coğrafyamızda seçimler formalite yapılıyor. Bu ülkede, hem de sıkça.
İstanbul Belediyesi AKP’nin rant kapısıdır. Gerisini sizler düşünün?
Çırpınmalarının aslında birçok nedeni vardır.
Ülkemizin rengârenk insanları insanca bir arada yaşamak istiyor.
Bu bir adımdı ve atıldı. Sanırım kademeli olarak atılacaktır.
Hüseyin Habip Taşkın