BURSA – Çocuk istismarına dikkat çeken Bursa Kadın Platformu, “Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı” dedi.
Bursa Kadın Platformu, İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasını protesto etmek için Bursa merkezdeki heykelde bir araya geldi. Çocukların da olduğu açıklamada “Ellerinizi çocuklarımızdan çekin çocukların mutlu olduğu bir ülke için mücadele ediyoruz” pankartı açılarak, “Dokunulmazlık çocuklara verilsin”, “Tacize tecavüze son” ve “Susmadık susmuyoruz susmayacağız” dövizleri taşındı.
Burada basın metnini Bursa Kadın Platformu’ndan Vildan Özkula okudu. Hemen hemen her gün ülkenin dört bir yanından çocuklara yönelik şiddet, taciz, tecavüz haberleriyle karşılaştıklarını belirten Özkula, “Yaşanan olaylar ne kadar acıysa, bu olayların faillerinin bir bölümünün neredeyse ceza almadan yeniden topluma karışması bizler için o derece sarsıcı” diye ifade etti.
‘YILDA 8 BİN ÇOCUK İSTİSMARA UĞRUYOR’
Özkula, “İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun cinsel istismara uğraması toplumun her kesiminde büyük bir üzüntü ve kaygı yarattı. Artık insanların canına tak etti. Türkiye; çocuk istismarında üçüncü sıradadır. Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı” diyerek rakamların Türkiye’de çocuk istismarının giderek yaygınlaştığını ve çocuk istismarını önlemek için adım atması gereken yetkililerin bu artış karşısında hiçbir somut önlem almadıklarını gösterdiğini söyledi. Suçu işleyenlerin aldığı cezaların tek başına sorunun çözümü için yeterli olmadığını vurgulayan Özkula, caydırıcı önlemlerin alınması gerektiğine işaret etti.
‘CAYDIRICI YASALARIN ÇIKARILMASINI İSTİYORUZ’
“Çocuğu korumak devletin birinci görevidir” diyen Özkula, çözüm önerilerini sıraladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u görevini yapmaya çağıran Özkula, “Çocuk istismarının önlenmesi için bizlerden istenen her türlü desteği sağlayacağımızın teminatını veriyoruz ve şunun çok iyi bilinmesini istiyoruz. Yok sayarak, konunun üzeri kapatılarak taciz konusunun önüne geçilemez. Hepimiz biliyoruz ki bu konuda herkes sorumlu ancak iktidarın sorumluluğu çok daha fazla. Caydırıcı yasaların bir an evvel çıkmasını ve önlemlerin alınmasını istiyoruz” dedi.