Haziran 2018 seçimlerinden sonra 7,20’nin üzerine çıkarak tarihi rekor kıran dolar, 31 Mart seçimlerinden sonra da sürekli olarak yükselişini sürdürüyor. Dün yapılan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’nun toplantısı öncesinde güne hızlı bir yükselişle başlayan dolar, 5,90 seviyesinin üstüne çıktı. Türkiye’de yaşanan siyasi belirsizlik, hükümetin uluslararası yatırımcılara güven verememesi ve özellikle Rusya’dan alacağı S-400’ler nedeniyle ABD ile yaşadığı sorunlar da eklenince Türk Lirası, dolar karşısında hızla değer kaybediyor. Dün sabah saatlerinde Merkez Bankası Para Politikalar Kurulu’nun toplantısı öncesinde dolar 5,90’nın üzerine çıkarak son ayların en yüksek seviyesine ulaştı. Uzmanlar doların yükselişini hükümetin yanlış politikalarına bağlıyor. Ekonomist Mustafa Sönmez, “Hiç bir şeyi yönetemiyorlar. Attıkları her adım güvensizliği hem içeride hem dışarıda büyütüyor. Dış iklim de aleyhlerinde. Sonucu dolardaki tırmanışta görüyoruz” diyerek yaşananların sorumlusu olarak hükümeti gösterdi.

Toplantı sonrası…

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısından sonra Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24’te sabit tuttuğunu açıkladı. Toplantıdan önce piyasaların beklentisi de bu yönlü olmasına rağmen Türk Lirası dolar karşısında hızla değer kaybetti. Doların dünkü yükselişinde Merkez Bankası’nın toplantısı etkili olsa da zaten sürekli bir yükseliş trendi gösteriyordu. Uzmanlar doların yükselişini hükümetin yanlış politikalarına bağlıyor. Ekonomist Mustafa Sönmez, “Hiçbir şeyi yönetemiyorlar. Attıkları her adım güvensizliği hem içeride hem dışarıda büyütüyor. Dış iklim de aleyhlerinde. Sonucu dolardaki tırmanışta görüyoruz” diyerek sorumlu olarak hükümeti gösterdi.

‘Piyasalara güven şart’

Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise sosyal medya hesabından doların yükselişinin önüne geçebilmek için hükümete 5 tavsiyede bulundu: “Piyasalara güven aşılanması şart. Merkez Bankası acilen kontrolün kendisinde olduğunu göstermeli. TL’ye dönüş sağlanması için, Mevduat faizleri üzerindeki baskı kalkmalı. Yatırımcı enflasyona yedirilmemeli”

Yükselişin 5 nedeni

T24 yazarı Barış Soydan da dolar/TL’deki yükselişin sebeplerini 5 maddede özetledi. Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal etmesi ihtimalinin yatırımcılar için hâlâ sıcaklığını koruduğunu kaydeden Soydan, doların yükselmesinin nedenleri olarak şunları sıraladı:

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin tükenmek üzere olduğu korkusu

Petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye’yi vuracağı beklentisi

Kamu harcamalarındaki ürkütücü artış

S-400 krizi.