HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önünde bir halk buluşması gerçekleştirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı burada yaptığı açıklamada, kayyum döneminde yapılan harcamaları incelediklerini, çok lüks harcamaların gerçekleştiğini ve detayların yakın bir zamanda paylaşılacağını söyledi.

“Ben size sadece şunu söyleyeceğim. 1 ton 600 kilo fıstıklı kadayıf yemişler, yüzlerce pahalı fincan takımları göndermişler, fiyatları 92 bin lira tutuyor. O fincan takımlarına giden 92 bin lira 460 ailenin bir aylık gıda desteğini sağlayabilirsiniz. 112 bin liralık masa takımı var, onunla 560 ailenin aylık gıda desteği karşılanır. Bizler yoksul esaslı önceliği her zaman birinci gündemimiz yapacağız, önceliğimiz insanlar ve ihtiyaçları olacak.”

HDP Eş Genel Başlanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan da kısa birer konuşma yaptılar.

Temelli, bölgede OHAL sisteminin devam ettiğini savundu:

“OHAL kalkmıştır ama KHK ile işinden olan belediye başkanlarımız ve belediye meclis üyelerimiz mazbatalarını alamıyorsa bu OHAL düzeninin devam ettiğini gösteriyor demektir.”

Pervin Buldan da konuşmasında şunları söyledi:

“31 Mart’ta gaspedilen belediyelerimizi geri alarak bugün buradan sizlere hitap edebilmenin gururunu yaşıyoruz. Bu binada sayın Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın bıraktığı irade vardı ve o iradeye sahip çıkmak boynumuzun borcu.”(BBC Türkçe- Hatice Kamer)