İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamasının adresi belli oldu. Bakırköy Pazar Alanı’nda yapılacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına yüzbinlerin katılması bekleniyor.  Bakırköy Pazar alanında 13:00’da başlayacak miting öncesi Marmara Forum AVM, Dikilitaş ve E-5 yanyolda oluşturulacak olan 3 koldan kortejler yürüyüş yaparak mitinge katılacak.

1 Mayıs kutlamaları için tertip komitesi tarafından yapılan çağrıya olumlu yanıt vererek katılacağını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Marmara Forum AVM kolundan alana yürüyecek olan CHP korteji ile birlikte katılması bekleniyor. CHP kortejinde İl başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP İstanbul Milletvekillerinin de hazır bulunacağı öğrenildi.

Yüzbinlerin katılmasının beklendiği kutlamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü ise “Beyaz tülbendini tak da gel” şiarı ile Dikilitaş kolundan katılacak. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli de Beyaz Tülbentli anneler ile İstanbul mitingine katılacaklar. Kortejde HDP İstanbul Milletvekilleri ve İstanbul İl Eş Başkanları da bulunacak.

Dikilitaş kolundan yürüyecek olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) kortejinde Genel Başkan Erkan Baş ve yine TİP Milletvekili Barış Atay’da bulunacak.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ise kortej halinde Marmara Forum kolundan DİSK kortejinin hemen arkasında yürüyecek.

1 Mayıs’a günler kala miting için yürüyüş kolları ve hangi koldan hangi kurumların yürüyeceği belli oldu.

3 Yürüyüş kolunda da 12:00’da kortejler toplanarak yürüyüşe geçecek. Hangi kurumun hangi koldan yürüyeceği, sıralamaların nasıl olacağı şöyle:

DİKİLİTAŞ KOLU (SOL ŞERİT YÜRÜYÜŞ SIRASI HALİNDE)

TMMOB, BDSP, BHH-İDD, Çaresiz Değiliz Platformu, HDP-HDK, Birleşik Devrimci Parti, DBP, ESP, SODAP,  –

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) -İşçi Hakları Derneği, YSP, Kangal-Divriği Dernekleri, Söz ve Eylem, TİP.

DİKİLİTAŞ KOLU SAĞ ŞERİT (YÜRÜYÜŞ SIRASI HALİNDE)

KESK, ASİMSAN, Tüm Emekliler Sendikası, Demokrat Emekliler S.G., Anadolu’da Yaşam Kooperatifi, GİDER, KALDIRAÇ, KÖZ-YDİ Çağrı, SMF, SODEV, TÜKODER.

MARMARA FORUM KOLU (YÜRÜYÜŞ SIRASI HALİNDE)

DİSK, EYT, Birleşik Kamu-İş, DİP, HAKPAR, İDP, SEP-Tores iş, TKP1920, UİDDER, CHP.

E-5 YANYOL KOLU (YÜRÜYÜŞ SIRASI HALİNDE)

TTB, İDO, İEO, İSMMMO, İVHO, Liman-İş, EMEP, Emek ve Özgürlük Cephesi, Emekliler Dayanışması Sendikası, EHP, FKF, TÖP, Darıca Emekçi Kültür Derneği, Halkevleri, TKH, TKP, TSİP.        (siyasihaber)