Reuters’a konuşan AKP’li üst düzey bir yetkili, ‘Bahçeli’nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor’ diyerek, MHP ile ittifakın zararlarını gördüklerini belirtti. Ajansa konuşan MHP’li bir yetkili ise ‘ Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz’ dedi.

AKP ile MHP arasında kurulan Cumhur İttifakı’nın özellikle son seçimde kaybedilen büyükşehirler nedeniyle sallantıda olduğu belirtilirken Reuters haber ajansı iddiaları doğrulayan dikkat çekici bir haber yaptı.

‘Katkı değil zarar gördük’

Ajansa konuşan ismi açıklanmayan AKP’li üst düzey bir yetkili, MHP ile ittifaktan beklendiği kadar katkı alamadıklarına vurgu yaparken, partilerinin daha ‘milliyetçi’ bir görüntü vermeye başladığını ve bunun da bazı zararlarını gördüklerine dikkat çekti. MHP lideri Bahçeli’nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıklarını belirtmesinin ittifak açısından ortaya çıkan çatlağı büyüttüğünü ifade eden AKP’li yetkili, ”Sonuçta MHP bu ittifaktan büyük fayda sağladı, bizden bile fazla” dedi.

İstanbul seçimlerinin tekrarı için YSK’ye başvuru yapıldığını hatırlatan AKP’li yetkili, bu karara göre ittifakın durumunun da belli olacağını kaydederek ”Kısa sürede ittifakın nereye evrileceğini söylemek kolay değil ama kırılma artık gözle görülür bir hal aldı” dedi.

Partide bazı önemli isimlerin MHP ile ittifaka net şekilde tavırlı olduğunu kaydeden bir başka AKP’li yetkili de, “Bahçeli’nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor” ifadesini kullandı.

MHP: Bitiren taraf olmayacağız

Reuters’a konuşan MHP’li bir yetkili de AKP ile son dönemde bazı alanlarda farklı değerlendirmelerin iyice su yüzüne çıktığını söyleyerek, “Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız” sözlerini kaydetti.

İsmi verilmeyen bir diğer MHP’li yetkili ise Cumhur ittifakı’nın birlikteliğinin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: ”Türkiye için bu birliktelik gerekli. Şu anda bu ilişkiyi bozan taraf biz olmayacağız. Aile içinde zaman zaman uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar olabilir. Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz. YSK’dan beklenen bir İstanbul kararı da var. Burada durumu netleşmesi de gerekli.”