Venezuela’da ABD destekli sağcı muhalif Juan Guaido’nun bir kısım askeri yanına alarak kalkıştığı darbe girişimi bastırıldı. Devlet Başkanı Maduro, ‘Hesabını soracağız’ açıklaması yaptı

Siyasi ve ekonomik krizin pençesindeki Latin Amerika ülkesi Venezuela, önceki gün bir kez daha darbe girişimine sahne oldu. Ülkede Mayıs 2018’de yapılan seçimleri kazanan Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevini bırakmasını isteyen ABD destekli Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, 23 Ocak’ta kendini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından bir kez daha yönetimi ele geçirmek için hamle yaptı. Başkent Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında bir grup askerle sokağa çıkan Guaido, halka ve askere sokağa çıkma çağrısı yaptı. Hükümetin darbe girişimine karşı hamlesi ise gecikmedi. La Carlota Hava Üssü etrafında toplanan muhalif göstericilere hükümet güçlerince müdahale edildi. Venezuela güvenlik güçlerine ait zırhlı bir askeri aracın Guaido yanlısı protestocuların üzerine sürüldüğü ve protestocuların ezildiği görüntüler televizyon ekranlarına yansıdı.

Maduro sessizliği bozdu

Guaido’nun orduya ayaklanma çağrısında bulunması üzerine Devlet Başkanı Nicolas Maduro sessizliğini bozdu. Maduro, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, askeri liderlerle konuştuğunu ve komutanların kendisine “tam bağlılıklarını” gösterdiğini belirtti. “Çelikten sinirler!” ifadesini kullanarak Venezuelalıları dayanıklı olmaya davet eden Maduro, “barışın kazanmasını sağlamak için azami halk seferberliği” çağrısında bulundu. Venezuela Devlet Başkanı, “Biz kazanacağız” diye ekledi.

Halka teşekkür etti

Kontrolü yeniden sağlayan Maduro, dün başkent Caracas’taki başkanlık sarayı Miraflores’te Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ve Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello ile bir araya gelerek, ‘Ulusa Sesleniş’ konuşması yaptı. Maduro konuşmasına, sadakati nedeniyle Venezuela ordusuna ve verdiği destek için halka teşekkür ederek başladı. Maduro, “Bu durumdan yararlı çıkan kim? Venezuela mı, demokrasi mi, barış mı? Bu tip durumlarda kim ellerini ovuşturuyor? Şüphesiz, orada olan kişiler, milletvekilleri ve aşırı sağcı terörist Voluntad Partisinin faktörleri. Onlar oradaydılar, sosyal medya üzerinden yayınladıkları videoyla halkı anayasal hükümete karşı darbe yapmaya teşvik ediyorlardı” dedi.

‘Ya bir felaket olsaydı’

Darbe girişiminin cezasız kalmayacağını söyleyen Maduro, üç savcı atadığını söyledi. Maduro, “Biz sadece meydana gelecek karışıklığı, çılgınlığı düşündük. Ne arıyorlardı, bir çatışma mı? Orduyu oraya yığmamızı mı istiyorlardı? Ya orada 100- 200 kişinin öldüğü bir felaket olsaydı? Bunu düşünmek oldukça önemli” dedi. Maduro, çatışmaların çıktığı yere götürülen askerlerin kandırıldığını da vurguladı. Öte yandan Guaido’ya bağlı askerler tarafından ev hapsinden çıkarılan muhalif Leopoldo Lopez’in başkent Caracas’ta bulunan Şili Büyükelçiliği’nden sığınma talebinde bulunduğu belirtildi. Lopez’in daha sonra buradan çıkarak eşi ve çocuklarıyla birlikte İspanya Büyükelçiliği’ne geçtiği bildirdi.

ABD açıktan destekledi

Ülkede çatışmalar yaşanırken ABD’den gelen peş peşe açıklamalarla Guaido taraftarları desteklendi. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “ABD, Venezuela halkının yanındadır” diyerek Guaido’ya destek verdi. Bolton, Rusya’yı da Venezuela’da yaşananlara karışmamaya çağırdı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Twitter üzerinden ülkede yaşananlarla ilgili “Bugün geçici Venezuela Devlet Başkanı Juan Guaido ‘Özgürlük Operasyonu’nu başlattı. ABD hükümeti Venezuela halkını demokrasi ve özgürlük arayışlarında tamamen destekliyor. Demokrasi yenilemez” açıklamasında bulundu. ABD Başkanı Donald Trump ise “Venezuela’daki durumu çok yakından izliyorum. ABD, Venezuela halkı ve onların özgürlüğünün yanında” dedi. Trump, darbe girişimine ilişkin yaptığı ikinci açıklamada ise Küba’yı tehdit etti.      (yeniyasamgazetesi)

CARACAS