Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’nin bazı büyükşehirlerde seçime girmeyerek Cumhur İttifakı’na kaybettirme stratejisine tepki göstererek, ‘Sen parti değil misin, niye girmedin seçime’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen TOBB 75. Genel Kurulu’nda konuştu. Erdoğan, yerel seçimler sonrasında kullandığı “Türkiye İttifakı” söylemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Biz hiçbir zaman kucaklaşmadan kaçmadık onun için Türkiye İttifakı Cumhur İttifakı dedik” ifadesini kullanan Erdoğan, “Türkiye İttifakı” söylemine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. MHP ile aralarında “uzaklaşmaya, soğukluk” iddialarına da yanıt veren Erdoğan, “Bazıları Türkiye İttifakı ifademizi Cumhur İttifakımızın alternatifi gibi göstererek fitne çıkarma peşine düştü” dedi.

HDP stratejisine sitem

Cumhur İttifakı’nın 15 Temmuz gecesi kurşunların bombaların altında kurulduğunu söyleyen Erdoğan, ”O zaman bu ittifaktan kaçanlar 7 Ağustos’ta zorla Yenikapı’ya gelip, güya Yenikapı ruhunu kabul ettiğini söyleyenler, ondan sonra reddederek ortadan kaçmışlar, terör örgütleriyle kol kola seçimlere girmişlerdir” sözlerini kaydetti.

Cumhur İttifakı’nın HDP’nin seçim stratejisiyle birçok şehri kaybetmesine ilişkin de konuşan Erdoğan, şöyle sitem etti: ”Dağdan gelen talimatlar neydi, Ankara, İstanbul’da, İzmir’de, Antalya’da seçime girmeyeceksiniz. Sen parti değil misin? Niye girmedin seçime?”

‘Bize bedel ödetmeye çalışıyorlar’

Erdoğan’ın konuşmasından ekonomik krize de değinerek, şunları söyledi: “Mayıs 2013’te IMF’ye olan borcu biz sıfırladık. Türkiye’yi kur faiz enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız. Bazı sirk cambazları döviz rezervine yönelik gayri samimi açıklamalarla bir psikolojik olumsuz hava oluşturmanın gayreti içindedir. Ülkemize kurulan tuzakların hedefi ülkemizi ekonomik olarak da diz çöktürmektir. Geçmişte olduğu gibi o patates soğan meselesini neyle ifade edeceğiz. Bunların hepsi siyasi müdahale amacı değil mi. Patateslerin o ambarlardan çıkarılıp çöplüklere götürüldüğünü hepimiz gördük. Bunların ne adına nereye ne mesajlar verilmek istendiğini de hep birlikte milli bir mesele olarak görmeye mecburuz. Şunu unutmayın kaderin üzerinde bir kader olduğunun bilinciyle tek devlet, tek vatan, tek bayrak ülkümüze sıkı sıkıya sarılacağız.

Kuru indirmeye kararlıyız. Tüm enerjimizle yeniden icraata yoğunlaştık. Tüm göstergeler yeniden yükseliş trendine girildiğini işaret ediyoruz. Biz onların numaralarını çözdük, nasıl tedbir alacağımızı öğrendik. Şifreler çözülmüştür. Can yakıcı dalgalanmalarının artık kolay kolay ortaya çıkması mümkün değildir. Her adımımıza serbest piyasa kuramları içerisinde atacağız.”

(yeniyasamgazetesi)