MARDİN – Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 129 gündür açlık grevinde olan Sibel Akdeniz ile 64 gündür açlık grevinde olan Azize Yağız, 670 kilometre uzaklıktaki Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Sibel Akdeniz ile 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Azize Yağız, 670 kilometre uzaklıktaki Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Tutukluların neden sevk edildiğine dair herhangi bir bilgi elde edinilemedi.
SEVK EDİLEN AKDENİZ 40 KİLOYA DÜŞMÜŞTÜ
Sevk edilen tutuklu Akdeniz, şimdiye kadar 11 kilo kaybederek, 40 kiloya düştüğünü bildirmişti. Sağlık durumu kötüye giden Akdeniz, daha önce verdiği bir mülakatta, “Bizler ‘yaşamı uğruna ölecek kadar çok seviyoruz’ diyen Kemal Pir’lerin yoldaşı olmak isteyenleriz. İhaneti parçalamak için kendini meşale yapan Mazlum’ların yoldaşı olmak istiyoruz. Bizler Sema’lar gibi bir direnişten bir direnişe köprü olabiliriz. Bu yüzden diyoruz ki; son sözü bizden öncekiler çoktan söyledi. ‘Son ne olursa olsun muhteşem olacak’ bu söz Sur Kahramanı Şehit Çiyager’in sözüdür. Ve mutlaka kazanacağız” demişti.
9 yıldır tutuklu bulunan Azize Yağız ise, tecride ilişkin “Tecrit sadece çözümsüzlüğü ilerletir. Bizim çabamız özgür ve barış dolu yarınların sağlanması içindir” vurgusunda bulunmuştu. (MA)