Diyarbakır’da polisin darp etmesi sonucu fenalaşarak hastaneye kaldırılan tutuklu annesi Aysel Tufan, eylemlerini kararlılıkla sürdüreceklerinin belirterek, ‘Korkmuyorum, çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim’ dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in eylemi, 177’nci gününde. Cezaevlerinde 16 Aralık 2018’de siyasi tutukluların başlattığı açlık grevi eylemi ise 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı. Kamuoyunun ve devletin sessizliğine tepki göstermek amacıyla 4 farklı cezaevinde bulunan 15 tutuklu, 30 Nisan itibariyle ölüm orucu eylemi başlattı.

Tutukluların anneleri, açlık grevleri ve ölüm orucu eylemine dikkat çekmek için günlerdir alanlarda. Açıklama yapmaları dahi engellenen anneler, sürekli polis şiddetine maruz kalıyor. Dün Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’nda açıklama yapmak isteyen anneler, bir kez daha polis saldırısına maruz kaldı. Saldırılar sırasında fenalaşan Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Aziz Tufan’ın annesi Aysel Tufan (48), polis saldırısı sırasında fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Tufan’ı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ile tutuklu anneleri ziyaret etti.

 ‘Çözüm bulana kadar direneceğiz’

Ziyaret sırasında uğradığı polis şiddetine dair konuşan Tufan, “Sırtıma iki kez vurdular. Koluma vurdular. Sürüklediler. Direndik, başı açık gezdik. Tülbendimizi çektiler. Direndik, direneceğiz. Çözüm bulana kadar direneceğiz” dedi.

‘Ölümünü beklemeyeceğim’

Eylemlerini kararlılıkla sürdüreceklerini dile getiren Tufan, “Ben direnişçilerin annesiyim. Annelerle değişecek. Barışı anneler getirecek. Korkmuyorum. Polisler ‘sonra seninle görüşürüz’ diyerek tehdit ediyor. Ona da söyledim; şimdi de varım sonra da varım. Çünkü çocuklarımız orada aç. Çocuklarımız ölüyor. Bunu kabul etmiyorum. 5 aydır anneler sokakta. Sesimizi duyun, Erdoğan duysun, Adalet Bakanı duysun. Çocuğumun ölümünü beklemeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Tufan, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, ifade verdi.

Kadın polise tepki dinmiyor

Yapılan eyleme müdahale sırasında kadın polisin bir anneye yönelik saldırı görüntüsü büyük tepki topladı. Sosyal medya kullanıcıları, kadın polisin saldırısına yönelik tepkilerini göstermeye devam ediyor. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da görüntüyü hesabından paylaşarak ”Kadın polisin öfkesini ve kinini kendi kadın arkadaşları bile durduramıyor. Beyaz tülbentli annelere yapılan bu zulüm sessiz kalanları vicdanlarda mahkum etmeye devam edecek” dedi.