İSTANBUL –  Gazeteci Hasan Cemal’e, “Silvan’dan: Bizi acılara, ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı haberi nedeniyle 3 bin 360 TL para ceza verildi. T24 yazarı ve P24 Kurucu Başkanı Hasan Cemal hakkında 2015 yılında kaleme aldığı, “Silvan’dan: Bizi acılara, ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı yazısı nedeniyle açılan davanın üçüncü duruşması İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Hasan Cemal ve avukatı Fikret İlkiz’in hazır bulunduğu duruşmayı gazeteciler, akademisyenler, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) temsilcileri takip etti.
Duruşmada, Cemal esas mütalaaya karşı savunma yaptı. “Türkiye demokrasi ve hukuk alanında büyük bir çöküş yaşıyor” diyerek savunmasına başlayan Cemal, “Benim 75 yaşında 50 yıllık bir gazeteci olarak ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla yargılanmam da, bu büyük çöküşün göstergesidir. Meslek hayatım boyunca hiçbir zaman propaganda yazarı olmadım, hep barışı savundum. Kürt sorunuyla ilgili dört kitap, binlerce yazı yazdım. Hepsinde barış vardır. Bunca yıl sonra beni hâlâ ‘terör propagandası’ndan hapse atmak isteyen zihniyetin hukuk ve özgürlükle ilişkisi yoktur. Türkiye’nin yaşamakta olduğu büyük çöküş ile ilgili birçok fotoğraf karesi gözümün önüne geliyor. Bunlar arasında bugün hâlâ demir parmaklıkların arkasında tutulan birçok isim var. Bugün birçok dostum ve çok sayıda isim cezaevlerinde. Burada şunu söylemeden olmaz; Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında ancak 157. sırada geliyor. Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasi ve hukuktan söz edilemez” dedi. Cemal, beratını talep etti.
Hasan Cemal’in ardından söz alan avukat Fikret İlkiz ise, AİHS, Basın Kanunu ve ifade özgürlüğüne vurgu yapılan 31 sayfalık savunmasını mahkeme heyetine sundu.
Mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından verdiği kararında Cemal hakkında 3 ay 20 gün hapis cezası verirken, ceza 3 bin 360 TL adli para cezasına çevirdi.