İSTANBUL – İSİG Meclisi, açıkladığı Nisan ayı raporunda en az 145 işçinin yaşamını yitirdiğini duyurarak, Türkiye’de ilk 4 ayda en az 545 işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini belirtti.

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSİG) Meclisi, Nisan ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre Nisan ayında en az 145 işçi yaşamını yitirdi. Nisan ayında yaşamını yitiren 145 işçiden 2’sinin çocuk, 7’sinin kadın ve 10’unun ise göçmen olduğu ifade edilen raporda, “Şubat ve Mart ayına dair yeni iş cinayeti bilgileri elimize ulaştı. Bu noktada; Ocak ayında en az 159, Şubat ayında en az 127, Mart ayında en az 114 işçi ve Nisan ayında en az 145 işçi olmak üzere; Türkiye’de 2019 yılının ilk 4 ayında en az 545 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 145 emekçinin 129’u ücretli (işçi ve memur), 16’sı kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor. Ölenlerin 7’si kadın işçi, 138’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, eğitim ve sağlık işkollarında gerçekleşti. İki çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım işkolunda gerçekleşti. 10 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 5’i Suriyeli, 2’si Afganistanlı, 1’i Çek, 1’i Gürcistanlı ve 1’i Özbekistanlı” denildi.
EN ÇOK ÖLÜMLER HANGİ ALANLARDA YAŞANDI
Raporda, “Ölümlerin en çok inşaat, tarım, taşımacılık, ticaret/büro, metal, belediye/genel işler, konaklama/eğlence, madencilik, tekstil ve sağlık işkollarında gerçekleşti. Bu ay tarımda ölenlerin en az yüzde 46’sı ücretli. Yüzde 54’ünü oluşturan çiftçi ölümlerinin ise bir kısmının başkasının tarlasını işleme ya da çobanlık vasıtasıyla ücretli olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmekle beraber net olarak bir oran veremiyoruz. En fazla ölüm nedeni trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme ve kalp krizi” denilerek en çok iş cinayetinin Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul, Gaziantep, Ankara, Manisa, Sakarya, Kocaeli, Konya, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da yaşandığı bilgisi paylaşıldı.
BROŞÜR PAYLAŞILDI
Rapor ile birlikte İSİG Meclisi, “İş Kazaları Kader Değildir! Ne Yapmalı? Nasıl Davranmalı?” başlığı ile hazırladıkları broşürü de paylaştı. Broşürde tehlike durumunda işçinin çalışmaktan kaçınma hakkı olduğu vurgulandı. Broşürde ayrıca, “İş kazası gerçekleştiğinde ilk olarak yapılması gereken nedir? İş kazasını kim bildirecek? İşyeri hekimlerinin iş kazalarında görev ve sorumlulukları nelerdir? Hastaneye ulaşınca neler yapılmalıdır? Hastanelerin iş kazasını bildirim görevi var mıdır? İş kazası sırasında işçinin sigortasız olması durumu etkiler mi? İş kazası soruşturmasında nelere dikkat edilmeli? İş kazası geçirdiğimizde haklarımız nelerdir?” sorularına yanıtlar veriyor.