MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimini iptal etmesi için, “Adaletli bir kararla milletimizin yüreğine su serpmiştir” dedi. AK Parti ve MHP’nin 31 Mart’taki oy oranının ise yüzde 60,42 olduğunu öne sürdü. YSK üyeleri hakkındaki açıklaması nedeniyle de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması çağrısı da yapan Bahçeli “YSK üyelerine çete demek, kanaatimce suç. Gel dokunulmazlığın kaldırılması için bir talep ver, ilk oyu ben vermezsen namerdim” ifadesini kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesi nedeniyle, oluşan tepkileri ölçmek amacıyla TBMM Grup Toplantısı’nı salı yerine çarşamba günü yapan Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı’na gelen eleştirilere ve isim vermeden Bülent Arınç’ın açıklamalarına tepki gösterdi. YSK’nin iptal kararı için “Tartışmasız saygı duyuyoruz” diyen Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın oy oranının ise yüzde 60,42 olduğunu iddia etti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

KUTUPLAŞARAK MESAFE ALAMAYIZ: Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı vardır. Gerginlikler azaltılmalıdır. Gönüller alınmalı, dargınlıklar bir kenara atılmalıdır. Türkiyemizin ufkunu perdeleyen ne varsa bertaraf edilmelidir. Oyalanamayız, karanlık senaryoları alttan alamayız. Kutuplaşarak mesafe alamayız. Herkes aklını başına almalıdır. Önümüze bakmalıyız. Siyasi, ekonomik bekamızı fedakarlıkla korumalıyız.

31 MART’TA CUMHUR İTTİFAKI KAZANDI: Türkiye zorlu bir seçim sürecinden çıkmıştır. 31 Mart’ta milletimizin sandık yoluyla verdiği mesajları yorumladık. 31 Mart’ın kazananı açık ara farkla Cumhur İttifakı’dır. Bu gerçeğin inkarı mümkün değildir. MHP saygıya layık bir başarıya imza atmıştır. Bize göre 31 Mart seçimleri düğümü çözmüştür. 6 Mayıs 2019 tarihinde YSK İstanbul seçimleriyle ilgili itirazları görüşmüş, adaletli bir kararla milletimizin yüreğine su serpmiştir. YSK oy çokluğuyla hakkın halkın hukukun tercümanı olmuştur. YSK’nın kararına tartışmasız saygı duyuyoruz. YSK’nın kararını alenen karalamak çarpıtmak darbe olduğunu söylemek kirli bir ağızdır.

CUMHUR İTTİFAKIYLA İLGİLİ SÖYLEYECEKLERİM VAR: Cumhur İttifakı’na yönelik sistemli tuzaklarla ilgili söyleyeceklerim vardır. Cumhur İttifakı’nın karışmasını arzulayan münafık çevrelere adeta cesaret gelmiştir. Sanki saklandıkları deliklerine çomak sokulmuş, dışarı fırlamışlar, fitne oklarını fırlatmaya başlamıştır. Bunlar mayalarına uygun olanı yapmıştır. Bu kimliksizlere çok görmüyoruz, içtikleri sütün gereğini yapmışlardır. Bunları çok da ciddiye almıyoruz ama böyle olunca azıtıyorlar. Zaman zaman bunların gevşeyen vidalarını sıkmak mecburiyet halini alıyor. Zannedersiniz Cumhur İttifakı tutmamış ne kadar da Cumhur İttifakı nedeniyle kuyruk acısı çeken varmış. Televizyonları açın zavallı uzman yorumcuları görürsünüz. Bal alacakları çiçeği bilirler ama kanatları olmadığından bir türlü uçamazlar.

İKİ PARTİNİN TOPLAM OYU YÜZDE 60,42 DÜZEYİNDEDİR: Bunlar günlerce utanmadan sıkılmadan MHP ile AK Parti arasında bir sorun varmış gibi yazıp çizdiler. MHP’nin AK Parti’nin altını oyduğunu ahlaksızca ileri sürdüler. MHP’nin oy oranı yüzde 18,81 ise AK Parti’nin de yüzde 35’dir dediler. İki partinin toplam oyu yüzde 60,42 düzeyindedir. AK Parti ile ittifakımız birilerini niye rahatsız ediyor? Cumhur İttifakı’ndan PKK memnuniyetsiz, CHP dünden hazımsız. Cumhur İttifakı dediniz mi HDP’yi afakanlar basar.

ZİLLET İTTİFAKI: Zillet ittifakına hizmet eden güruhun hangi iftiraları attığı aslında meselemiz değildir. Varsın çıkarcılar işbirliği yapsınlar. Biz bunların alayına yeteriz.

EKONOMİK OPERASYON SİYASİ KUMPASA EŞLİK ETMEKTEDİR: Ekonomik operasyon siyasi kumpasa eşlik etmektedir. Türkiye ekonomisi hedef alanlara çıtını çıkarmayıp batıyoruz diyenler kesinlikle iyi niyetli değillerdir. Türkiye’nin makro ekonomik dengelerinin bozulmasından adeta mutluluk duyanlar bu vatanın mensubu olamazlar. Bunlar bizim gibi duyamazlar duramazlar. YSK’nın İstanbul seçimlerini görüşmeye başladığı andan itibaren yükselen döviz kuru neyin mesajlarıdır? 31 Mart seçimlerine bir hafta kala bazı sermaye gruplarının döviz kurunu spekülasyonlarla yükseltme oyunlarını neye yoralım?

YA F-35 YA S-400 DAYATMASI İLE SABRIMIZI TEST EDİYORLAR: Biber patlıcan patates edebiyatıyla işsizli edebiyatı yapmak çarpıklıktır. ‘S-400 alacağız’ diyoruz, ‘Alamazsınız bedeli ağır olur’ diyorlar. ‘F-35 üretim sürecinde varız’ diyoruz, ‘S-400’den vazgeçmediğiniz takdirde uçakları uçaramazsınız’ diyorlar. Ya F-35 ya S-400 dayatması ile sabrımızı test ediyorlar. Doğu Akdeniz’de önümüzü kesmek için plan üstüne plan yapıyorlar.

ABD’YLE NASIL MÜTTEFİK OLACAĞIZ: Terörle mücadelenin bedeli ne olursa olsun sonuna kadar sürdürülmeli, ihanetin kökü kurutulmalıdır. Cansa can kansa kan bedelse bedel. Bu vatana millete milli bekaya feda olsun. Bütün bu gelişmeler karşısında ABD ile nasıl müttefik olacağız? ABD açık dürüst adaletli samimi hiç değildir. Türkiye’yi NATO üyeliği ile tehdit etmek düşmanlık ötesi bir uygulamadır. Cumhur İttifakı’na dil uzatan ahmakların emperyalizme itirazları neredeyse yoktur.

KILIÇDAROĞLU’NA YANIT: Günlerdir İstanbul seçimlerini konuştuk. İstanbul seçimlerine gölge düştüğü açıktı. Sandık yolsuzluğu YSK’ya sunulmuştu. Sandık kurullarının oluşumunda büyük sorun oluşmuştur. CHP yöneticileri pazartesi gününe kadar terbiye dışı ifadelerle tehdit etmiştir. Yüce Divan hatırlatması yapan, CHP’nin iflas etmiş sözcüsüdür. Ekrem İmamoğlu’nun T.C’yi eklemesinin bana kapak olacağını söylemiş, aferin çok güzel laf ettin. Sevsinler senin kapağını. Aferin çok güzel laf ettin boynuna beraat belgesini asarsın artık. Kaynayan kazan kapak tutmaz. Gazozuna oyun olmaz. Şayet oynamaya kalkarsan aklın başından gider. Sana çoktan kapak oldu da ya duymadın ya da duyurmadılar. Laf dedi döndü kasnak söz söyledi buna eski çamlar bardak. Sayın Kılıçdaroğlu kapak resmi sevilerek alınan kitap gibisin dışın hoş gibi duruşun boş gibi için bomboş. Önce T.C tabelasını asarlar, arkadan tıkır tıkır işlerine bakarlar, Kandil’in destek mesajından mutluluk duyarlar. Önde başka, arkada başkalar.

İSTANBUL SEÇİMİNDE USULSÜZLÜK TESCİL EDİLDİ: YSK’nin vereceği karara saygı duyacağımızı seslendirdik. Bu iş bitmedi, yeniden başlıyor. Önümüzdeki 5 yıllık sürede bu tartışmalarla İstanbul’un ufkunu kapatamazdık. Haksız, hukuksuz bir seçimin kazanımı olmayacak, kaybedeni İstanbul olacaktı. YSK oyçokluğuyla seçimlerinin yenilenmesine karar vermiştir. YSK üyelerini isim isim hedef gösterip, çete mensubu diyen kim varsa itibar celladı, demokrasi hazımsızıdır. İstanbul sandık yolsuzluğuyla rehin alınamamıştır. YSK, kararları aleyhine başka bir merciye başvurulamaz. İstanbul seçimlerinde usulsüzlük tescil edilmiştir. Herkes YSK’nın kararına saygı göstermelidir. Bir arpa boyu yol alamamaktan bahsedenler art niyetlidir, sinsidir.

KARARGAHIMIZI İSTANBUL’A KURACAĞIZ: Seçim gününe kadar karargahımızı İstanbul’da kuracağız. İstanbul’a mitili atacağım. Bütün teşkilatlarımızla İstanbul’da çalışacağız. Cumhur İttifakı hukuka uygun, şeffaf bir seçimle İstanbul’da hak ettiği başarıya ulaşacaktır. 23 Haziran kutlu olsun dileğimdir.

GEL, DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI İÇİN TALEP VER: Yargıya çete diyen, sözde bir partinin genel başkanı sıfatı taşıyan; gel dokunulmazlığın kaldırılması için talep ver, ilk oyu ben vermezsem namerdim diyorum.

‘KILIÇDAROĞLU KENDİSİ MÜRACAAT ETSİN’

Grup toplantısındaki konuşması sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Kılıçdaroğlu için “Konuşmasında bazı suç unsuru olduğu kanaatindeyim. Kendisi müracaat etsin, dokunulmazlığın kaldırılması talebinde bulunsun” dedi.

Abdullah Gül’ün açıklamaları: Mesajını okudum. 367’yle ilgili olarak o dönemin Yargıtay Başsavcısı’yla aynı çukura girmeleri inandırıcı değildir. AKP’ye vefasızlık yapıyor ama MHP’nin politikasına saygı duysun.

Diğer seçimlerin iptali: Böyle bir itiraz söz konusu olmamış. Onlara itirazı kendileri yapsın. Tartışma büyükşehir belediye başkanlığı üzerinedir.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Partisinin dünkü TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun, CHP’nin adayı değil bu saatten sonra 16 milyon İstanbullunun Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu söylemişti. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun su ücretlerine yüzde 40 indirim yaptığını, öğrencilerin aylık kartını 85 liradan 50 liraya indirdiğini, dini bayramların yanı sıra milli bayramlarda da otobüsleri ücretsiz hale getirdiğini, belediyenin tabelasında Türkiye Cumhuriyeti ibaresini yeniden eklediğini anlatmış ve “Bu da Bahçeli’ye kapak olsun” demişti.  (.gazeteduvar)