Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2019-05-08 06:32:38Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comrd $4ü#F

Eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, dün sosyal medya üzerinden bazı trol hesaplar ile tanınan isimlerin de olduğu birçok kişi tarafından dünkü gündemlere ilişkin yapılan ve HDP’li seçmenlerin tepkilerine neden olan “HDP-AKP anlaştı” değerlendirme ve yorumlarına tepki gösterdi. Yarkadaş, tepkisini ise
“HDP seçmeni cezaevi kapılarında, yerlerde sürüklenen ve sadece ve sadece evlatlarının ölmemesi için direnen annelere yapılan zulmü unutmadı.  diyerek dile getirdi ve HDP seçmeninin faşizme karşı aynı tavrını 23 Haziran’da yenilecek olan İstanbul seçimleri’nde de göstermekte kararlı olduğunu söyledi.

Dün önemli gündemlerden biri PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, 8 yıl sonra avukatlarıyla görüşmesi ve gönderdiği mesajdı. Öcalan’ın, 2 Mayıs tarihinde avukatlarıyla görüşmesinde avukatları aracılığıyla gönderdiği ve hafta sonu olması nedeniyle 4 Mayıs tarihinde Asrın Hukuk Bürosu’nun eline geçen mesajı dün düzenlenen bir basın toplantısıyla avukatları aracılığıyla okundu.

Dün diğer gündemlerden biri de İstanbul seçimlerinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla iptal edilmesi oldu. Öcalan’ın devam eden açlık grevlerinin yanı sıra onurlu barış ve demokratik siyasete vurgu yaptığı mesajını ise kimi trol ve tanınan isimlerinde içinde yer aldığı sosyal medya hesapları tarafından İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin bu görüşmeyle bağlantılı olduğunu iddia ederek “HDP ile AKP anlaştı” gibi değerlendirmeler ve yorumlar yaptı. Yapılan yorumlara ise birçok yurttaş tepki gösterdi.

Tepkilere HDP’li bazı milletvekilleri de destek verirken, bu iddialara bir tepki de CHP’li Barış Yarkadaş’tan geldi. Yarkadaş, Tele 1 TV Kanalı’nda katıldığı bir TV Programı’nda bu iddialara tepki gösterirken, Twitter hesabı üzerinden “HDP seçmeni 23 Haziran’da ne yapar?” sorusunun cevabını dün gece @tele1.comtr’de vermeye çalıştım” diyerek videolu şekilde paylaştı.

Yarkadaş, tecride karşı çocukları açlık grevinde olan başta Beyaz Tülbentli annelerin ve tutuklu ailelerinin birçok şehirde cezaevleri önlerinde maruz kaldıkları polis şiddetine değinirken, HDP seçmeninin tüm bunlara şahit olduğunu ve bununla birlikte HDP seçmenin faşizme karşı aynı tavrı 23 Haziran’da yeniden yapılacak olan İstanbul Seçimleri’nde de göstermekte kararlı olduğunu dile getirdi.

Yarkadaş, sözlerinin devamında şunları söyledi:

‘HDP SEÇMENİ EVLATLARIN ÖLMEMESİ İÇİN DİRENEN ANNELERE YAPILAN ZULMÜ UNUTMADI’

“HDP seçmeni cezaevi kapılarında, yerlerde sürüklenen ve sadece ve sadece evlatlarının ölmemesi için direnen annelere yapılan zulmü unutmadı. Bunlar öyle çok uzak tarihler de değil daha dün daha önceki gün daha birkaç gün önce Mardin’de Diyarbakır’da, Bakırköy Cezaevi’nin önünde bu iktidarın sadece ve sadece evlatlarının ölmemesi için seslerini duyurmaya çalışan annelere hangi muameleyi yaptığına şahit oldu.

‘HDP SEÇMENİ FAŞİZME KARŞI AYNI TAVRI GÖSTERMEKTE KARARLI’

O yüzden HDP seçmeninin gereksiz bir şekilde suçlanmasına gerek yok. HDP seçmeninin tavrı çok net. Twitter’da da yüzlerce mesaj okudum buraya gelirken, HDP seçmeni faşizme karşı aynı tavrı göstermekte kararlı” diye konuştu.