İZMİR- YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için aldığı iptal kararını İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.   İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Konak ilçesinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaparak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul seçimlerinin iptali kararını protesto etti. Açıklamada, “YSK’nin kararı halkın iradesine bir darbedir. Karanlığına teslim olamayacağız” denildi. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hak hukuk adalet”, “Gün gelecek devran dönecek YSK halka hesap verecek” sloganlarının atıldığı açıklama da, İzmir Tabip Odası Sekreteri Lütfi Çamlı okudu. Yüksek Seçim Kurulu üyeleri bu karar ile kanunun kendilerine verdiği yetkiyi kötüye kullandıklarını vurgulayan Çamlı, “Evrensel hukuku ve halkın iradesini ayaklar altına alan bu karar, demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir” ifadelerini kullandı.
‘YARGININ BAĞIMSIZLIĞI ORTADAN KALMIŞTIR’ 
Bu kararın Türkiye’de yargı bağımsızlığının ortadan kalktığına vurgu yapan Çamlı, yargının siyasi iktidar tarafından bir araç olarak kullanıldığını belirtti. YSK’nin talimatla çalışan bir yapı haline geldiğini işaret eden  Çamlı, “Ülkemizde giderek derinleşen ekonomik krize bizzat ülkeyi yönetenler tarafından yönetimde meşruiyet krizi eklenmiştir” diye belirtti. “Seçim kurullarının oluşumunda bir hata varsa sorumlusu kimdir? Hesap vermesi gereken kimdir? Yalnız ve yalnız YSK’dir. YSK üyelerinin seçimlerle ilgili sorumluluklarını yerine getirmeyerek işledikleri suç sebebiyle istifa etmeleri gerekir. Aynı seçimde, aynı sandık kurullarıyla, Aynı zarftan çıkan üç oyun geçerli, sadece iktidar partisinin kaybettiği oyların geçersiz olduğuna dair karar verenler, sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçimini yeniletenler adamına göre hukuk anlayışının temsilcileri olmuşlardır.  Bu açıdan mevcut YSK’nin kendi meşruiyetini ortadan kaldırdığını ve AKP-MHP ittifakının noteri haline dönüşmüştür” diye konuştu.
‘YSK HUKUK CİNAYETİ İŞLEMİŞTİR’
Sivil darbe Sonucunda bir hukuk cinayetinin işlediğinin altını çizen Çamlı, şöyle devam etti: “Ama bunların hiçbiri onları kurtaramayacak. Halkın seçme ve seçilme hakkını cebren ve hile ile ortadan kaldıranların demokrasilerde yeri olmayacak. İşledikleri tüm suçlar için halka hesap verecekler. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak demokrasinin son kırıntılarının da ortadan kaldırıldığı bu süreçte halkın iradesine yapılan darbeyi kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz. Ülkemizdeki yönetim anlayışını Ortadoğu’nun diktatörlerine dönüştürme çabalarına izin vermeyeceğiz.”