DİYARBAKIR – Anayasa Mahkemesi, “örgüt propagandası yapmaktan” 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen Öğretmen Ayşe Çelik davasında, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.
Anayasa Mahkemesi (AYM), Diyarbakır’da 2016 yılında telefonla bağlandığı Beyaz Show’da “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve 1 yıl 3 aylık hapis cezasına çarptırılan, 20 Nisan 2018’de ise 6 aylık kızıyla birlikte cezaevine konulan ve 4 Mayıs’ta infazı 6 ay ertelenerek tahliye edildikten sonra geçtiğimiz günlerde yeniden tutuklanan öğretmen Ayşe Çelik hakkında hak ihlali kararı verdi. AYM, Çelik’e 5 bin 500 TL de tazminat ödenmesine karar verdi.
TAHLİYE BAŞVURUSU
Ayşe Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, Tvitter hesabından yaptığı açıklamada, karara ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Kararı henüz görememekle birlikte Anayasa Mahkemesi’nin Ayşe Öğretmen başvurusuyla ilgili ihlal kararı verdiği ve ihlalin giderilmesi için karar örneğini hükmü veren mahkeme bildirdiği bilgisi ulaştı bize. Bunun üzerine infazın durdurulması talebinde bulunduk.”
Ayşe öğretmen hakkındaki karar, AYM’nin kararının yerel mahkemeye ulaştırılmasının ardından Ayşe Çelik’in tahliye edilmesi bekleniyor.
NE OLMUŞTU?
Kanal D’de Beyazıt Öztürk’ün canlı yayınlanan programına telefonla katılarak Diyarbakır’dan aradığını ve Ayşe Çelik adında bir öğretmen olduğunu belirten konuk şunları söylemişti: “Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar medyada çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık! İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.”
Öğretmenin sözlerinin ardından, hassasiyeti için kendisine teşekkür eden Öztürk, “Elimizden geldiğince biz de duyurmaya gayret ediyoruz, emin olun. Ama bu söyledikleriniz bir kez daha bize ders oldu. Daha fazlasını yapmaya gayret edeceğiz. Oradaki insanlara selam olsun” demişti.
Daha sonra bir açıklama yapan Öztürk, Ayşe Öğretmen’in sözleri nedeniyle özür dilemişti: “Ben çok içinden geldim bu milletin. Terör örgütünün orada neler yaptığını her gün izliyoruz. Güvenlik güçlerinin nasıl zor şartlar altında çalıştığını hepimiz biliyoruz. Üzüldüm biz hep millete, vatana bağlılıkla büyüdük. Şansızlık oldu mu diyeyim, ne diyeyim bilmiyorum ama istemeden birini kırdıysak özür dilerim. Ama lütfen kimse beni politikaya malzeme etmesin. Ben bu zamana kadar politikadan uzak durmaya çalıştım, şimdi ise tam ortasındayım. İşimi çok seviyorum ve işime de devam edeceğim Kanal D’de. İstemeden bir şey yaptıysam özür diliyorum.”
Daha sonra hem Çelik, hem de programın sunucusu Beyaz ve program sorumlusu hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.
Programın sunucusu Beyazıt Öztürk, savcılık ifadesinde “Söylediklerini duymadım, aklımdan şehitler geçti” demişti.
DİYARBAKIR E TİPİ CEZAEVİ’NDE 
2016’da telefonla bağlandığı Beyaz Show’daki konuşmasında, “Çocuklar ölmesin” dediği için ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşe Çelik , 6 aylık infaz erteleme süresi dolduğu için 20 Nisan’da 6 aylık kızı ile birlikte Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Ayşe Çelik ‘in isteği üzerine, daha sonra 6 aylık kızı cezaevinden çıkarılarak ailesine teslim edilmiş, Çelik’in avukatının başvurusu ile Diyarbakır İnfaz Hakimliği, infaz erteleme talebini kabul ederek Çelik’in 4 Mayıs’ta tahliye edilmesini sağlamıştı.
(MA)