HATAY – İskenderun’da bir erkeğin kezzaplı saldırısında yüzü tamamen yanan Berfin Özek’e ilişkin başlatılan kampanyaya Sağlık Bakanlığı yanıt verdi. İskenderun Kadın Platformu  da beklentilerinin yaraların iyileştirilmesi değil yüz nakli olduğunu söyledi.

Hatay’ın İskenderun’un ilçesinde Casim Ozan Çeltik’in kezzaplı saldırısına maruz kalan ve yüzü tamamen yanan Berfin Özek için İskenderun Kadın Platformu üyesi kadınlar tarafından “Birlikte daha güçlü” şiarıyla kampanya başlatılmıştı. Kadınlar, Berfin’e yüz naklinin yapılabilmesi için başlattıkları kampanyaya dair Eğitim ve Bilim Emekçileri (Eğitim Sen) Hatay Şubesi’nde toplantı düzenledi. Kadınlar adına açıklama yapan Avukat Mehtap Sert, başlattıkları kampanyanın sonuç verdiğini ve Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine ulaştığını söyledi.
EN İYİ SEÇENEK SUNULMALI
Sert, bakanlığın Özek’in Ankara Şehir Hastanesi’nde tedaviyi kabul etmesi durumda masrafları karşılamayı taahhüt ettiğini söyledi. Ancak söz konusu hastanede kök hücre tedavisinin yapılmadığını hatırlatan Sert, “İyileşmiş bir yüz mü iyileşmiş yaralar mı anlamında bir tercih yapılması durumda; tabi ki de 18 yaşında hayatın başında bir genç kardeşimizin yaşamını devam ettirmesi tercihimizdir. Sağlıklı bir birey olması için sosyal devlete düşen koşullarına mecbur kılmak değil, en iyi seçenek olanın yapılmasını sağlamaktır” dedi.
Özek’i Ankara’ya götüreceklerini ifade eden Sert, bakanlıktan beklentilerinin yaraların iyileştirilmesi değil yeni bir yüz olduğunu ifade etti.