ANKARA – Ekonomideki krizin sadece iktisadi sebeplerden kaynaklanmadığı görüşündeki Ekonomist Yalçın Karatepe, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ekonominin düzelmesi mümkün değil” dedi. Karatepe’ye göre, kötü gidişatı durduracak asıl çözüm “mevcut rejimi değiştirmek”.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerini tekrarlama kararı sonrası dövizdeki yükseliş sürüyor. Dolar, 6,24 TL, Euro ise 7 TL’yi gördü. Dolardaki yükselişin önüne geçmek için düzenleme üstüne düzenleme yapan Merkez Bankası, önce vadeli repo ihalelerine bir hafta ara verdi,  ardından da zorunlu karşılıklara ilişkin yeni düzenleme kararı aldı. Kararın gerekçesi ise, “finansal piyasalarda son dönemdeki gelişmeler” olarak gösterildi.
Ekonomistler ise, mevcut ekonomik krizin sadece iktisadi sebeplerden kaynaklanmadığı için, TL’ye yönelik risk algısının devam edeceği, kurdaki artışın palyatif adımlar ile önlenemeyeceği ve işsizlik, enflasyon ile ekonomideki daralmanın devam edeceği kanaatinde.
Merkez Bankası’nın dolar kurunu düşürmek adına yaptığı düzenlemeleri değerlendiren Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Ekonomist Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Merkez Bankası’nın vereceği bu tür işlemlerin sonuç vermesi mümkün değil” dedi.
‘ASIL ÇÖZÜM REJİMİ DEĞİŞTİRMEK’
Karatepe’de, ekonomideki krizin sadece iktisadi sebeplerden kaynaklanmadığı görüşünde. Bu kötü gidişatı durduracak asıl çözümün Türkiye’deki mevcut rejimi değiştirmek olduğunu söyleyen Karatepe, “Başka şekilde olmaz. Çözüm Başkanlık Sisteminde, parlamenter demokrasiye geçmek. Onun dışında atılan bu tür adımların hiçbiri bu gidişatı durdurmaz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ekonominin düzelmesi mümkün değil” diye konuştu.
‘ENFLASYON YİNE YÜKSELME TRENDİNE GİRECEK’
Karatepe, “Bu adımlar işe yaramayacağı gibi, kurlar yükselecek, faizler yükselecek, borçlar yükselecek, işsizlik artacak. Kurlar yükseldiği zaman enflasyon artar. Şimdi dünyada petrol fiyatları yükseliyor. Türkiye çok ithal girdiği kullanıyor ve kurlar yükseldiği için üretim maliyetleri artıyor. Üretim maliyeti arttığı için iş insanları bu maliyeti fiyatlara yansıtmak zorunda. Yani enflasyon yeniden yükselme trendine gireceğini düşünüyorum” dedi.   (MA)