ANKARA – HDP’li milletvekillerinin tecrit ve açlık grevlerine dair verdikleri grup önerisinin reddedilmesi üzerine Meclis Genel Kurulu’nda yaptıkları kürsü işgali eylemi sona erdi.
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve avukat görüşünün düzenli hale getirilmesi için cezaevlerinde süren açlık grevlerine dair parti olarak verdikleri grup önergesinin reddedilmesi üzerine HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilan Dirayet Taşdemir, yürüdükleri Meclis kürsüsü işgal etti.
8 kişinin hayatının kaybettiğini söyleyip, çözüm üretilmesini isteyen HDP’li iki vekile, AKP ve MHP sıralarında tepkiler geldi.
Milletvekilleri kürsüde beklemeyi sürdürünce Meclis Başkanvekili Levent Gök Genel Kurul’a ara verdi. Verilen aradan sonra kürsü işgalini sürdüren milletvekilleri, HDP yöneticilerinin görüşmesi üzerine eylemi bitirdi.
Genel Kurul olağan gündemi ile devam ediyor.
Kürsüyi kısa süreli işgal eden HDP’li vekillerden Ayşe Acar Başaran, verdikleri grup önerisine dair yaptığı konuşmada şunları dile getirmişti:
“Meclisin kendisi tecrit altında. Çünkü bu Meclis’in bile Meclis olma hali yok. Aylardır toplanamayan, aylardır derman arayan dertlere bir çözüm bulamayan bir Meclis haline geldi. Tüm bunlar için binlerce siyasi tutsak cezaevlerinde açlık grevinde ve 30’u ölüm orucuna başladı. Ölüm orucu arkadaşlar için bir adım daha ötesi. Bu insanlar zaten açlık grevindeydi. Peki o cezaevlerinde bir ölüm çıktıktan sonra bulunan çözüm, çözüm olacak mı?”   (MA)