MERSİN-  KESK Mersin Şubeler Platformu, ihraç edilen üyeleri için 24 Mayıs’ta Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde olacaklarını, etkinliğe tüm emekçileri davet etti. Kamu Emekçiler Sendikası Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, Kânun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen üyeleri için Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya birçok sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katılırken “KHK ile işten atılan üyelerimiz işe geri alınsın”, “OHAL komisyonu lağvedilsin. Hukuksuz ihraçlar işe geri alınsın” pankartı açılarak, sık sık “İşimizi geri istiyoruz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

‘GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR’
İhraç edilen binlerce üyelerinin ve ailelerinin ciddi anlamda ekonomik sıkıntılar yaşadığını, çalışma haklarının elinden alındığını, pasaportlarının elinden alındığını ve yalnızlaştırıldığını ifade eden Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şube Başkanı Kemal Göçmen, KHK’lerin hukuksuz olduğunu dile getirerek “Geçen onca zamana rağmen halen hak hukuk aramaları önündeki engeller kaldırılmış değil. OHAL İnceleme Komisyonu denilen ve yargı organı olmayan bir oluşumla oyalama içerisine girildi. Unutulmamalıdır ki geciken adalet adalet değildir. Bunun için haklarında mahkumiyet kararı olmayan üyelerimiz başta olmak üzere tüm üyelerimiz işe geri alınmalıdır” diye konuştu.
’24 MAYIS’TA ANKARA’DAYIZ’
KHK’yle ihracın sosyal alanda ölümü ifade ettiğini vurgulayan Göçmen, AKP iktidarının herkesi işsizliğe mahkum ettiğini dile getirdi. Göçmen, “KESK olarak KHK’li ihraçların iadesi için güvencesizliğe karşı haklarımıza sahip çıkmak için 24 Mayıs ‘ta Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde olacağız” diyerek herkesi yapacakları eyleme davet etti.
Açıklama alkışlarla son buldu.