URFA – Halfeti’de yaşanan çatışma ardından gözaltına alınanlara emniyette işkence yapıldığı, birçok kişinin bedeninde kırıklar oluştuğu öğrenildi. Avukatlar da müvekilleriyle 5 dakika süre kısıtlaması ve polis gözetimi şartıyla görüştürülüyor.

Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmada, 1 özel harekat komiser yardımcısı yaşamını yitirdi, 2 polis ise yaralanmıştı. Çatışmada, HPG’li oldukları iddia edilen 2 kişinin de yaşamını yitirdiği belirtilmişti. Çatışmanın ardından Halfeti ve Bozova ilçelerinde düzenlenen ev baskınlarında, 60’ı aşkın kişi gözaltına alınmış ve Urfa Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürülmüştü.
İŞKENCE İDDİASI
Gözaltına alınanlara yönelik darbın ev baskını sırasında başladığı ve götürüldükleri Jandarma Karakolu’nda da devam ettiği; bundan kaynaklı çok sayıda kişinin kafa, kol ve bacaklarında kırıklar oluştuğu belirtildi.
HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYORLAR
Bozova ilçesinden gözaltına alınanların tamamının vücutlarında kırıklar olduğu ancak buna rağmen hastaneye götürülmedikleri öğrenildi. Urfa TEM Şubesi’ne getirilen kişilere daha sistematik işkence uygulandığı iddia edildi.
AVUKATLAR GÖRÜŞTÜRÜLMÜYOR
24 saatlik avukat kısıtlama kararının bitmesine rağmen birçok avukat müvekkiliyle görüştürülmüyor. Müvekkilleriyle görüşebilen avukatlar ise ancak 5 dakikalık süre kısıtlaması ve polis nezareti şartıyla görüşebildi.  Avukatlar, müvekkillerinin tanınmayacak durumda olduğunu kimisinin dişleri, kimisinin kafa kısmında kırık olduğu ve kanlar içinde kaldığını yine bacağında problem olanların da yürüyemediklerini ifade etti.
SAVCILIK TALİMATI
Polis nezaretini kabul etmeyen avukatlara da, “Uygulamanın yasaya aykırı olduğunu biliyoruz ancak bir arkadaşımız şehit oldu o yüzden böyle yapıyoruz. Savcılığın talimatı. İsterseniz gidin kendisi ile görüşün” yanıtı verildi.
ALAKUŞ AİLESİNE AĞIR İŞKENCE
Çatışmanın yaşandığı Dergili Mahallesi’nde evi askerlerce yakılan Alkuş Ailesi fertlerinin de TEM şubeye getirildiği öğrenildi. Aile fertlerinin ağır işkencelerden geçirildiği, tanınmayacak halde olmasına rağmen işkencenin devam ettiği öğrenildi.
BARO SAVCILIK İLE GÖRÜŞÜYOR
Urfa Barosu, emniyette yapılan işkencelerin ve avukatların müvekkilleriyle yapmak istediği görüşmelerin engellenmesine tepki göstererek, bu uygulamalara son verilmezse CMK sitemini kapatacaklarını belirtildi. Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel’in Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüştüğü belirtilirken, konuya ilişkin açıklama yapması bekleniyor.
MAHALLE ABLUKADA
Öte yandan çatışmanın yaşandığı Dergili Mahallesi’ndeki asker ablukası da bölgedeki operasyon da devam ediyor. İlçenin Dergili, Sırataşlar, Kosarda ve Kantarma kırsalında askeri hareketlilik devam ediyor. Mahalleye giriş ve çıkışlar sağlanmazken, ilçeye ise giriş ve çıkışların kontrollü şekilde yapıldığı belirtildi.  (MA)