ANKARA – Açlık grevindeki çocukları için oturma eylemi yapan annelerden Nezahat Teke, “Saniyeler bizim için bu kadar önemliyken neden hala görüşme yapılmıyor”  diye sordu. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, fiili engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Açlık grevindeki çocukları için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde oturma eylemi yapan anneler, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’ne giderek burada açıklama yaptı. Basın toplantısına İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan katıldı.
Türkdoğan, “Adalet Bakanı bir açıklama yaptı. İmralı’da ki görüşme yasaklarının kaldırıldığını ifade etti. Madem yasak kalktı aile ve avukat görüşler yapılsın” dedi.
‘PROTESTO HAKKI KORUNMALI’
Herkesin annelerin sesine kulak vermesi gerektiğini dile getiren Türkdoğan, “Türkiye demokrasi, insan hakları tarihide annelerin hapishanelerdeki konusundaki direngenliğini çok iyi biliyoruz. 80’li yıllarda anneler cezaevleri kapılarında oturdular, evlatlarını beklediler, çok eylem yaptılar, direndiler ve bu sürekli devam etti. Şimdi de açlık grevlerine dikkat çekmek için oturma eylemiyle protesto haklarını kullanıyorlar. Bu eylemlerini sürdürürken Gebze, İstanbul, Van, Batman ve birçok yerde annelere yönelik polis müdahalesini kabul etmiyoruz. İşkence ve kötü muamele annelere uygulanıyor maalesef. Annelerin protesto hakkını korumaları gerektiği konusunda İçişleri Bakanını uyarıyoruz” diye belirtti.
‘FİİLİ ENGELLER KALDIRILMALI’
Türkiye’de kanunların bütün cezaevlerine eşit uygulanması gerektiğini vurgulayan Türkdoğan, “İmralı’da Abdullah Öcalan ve üç mahpus için de uygulanmalı. Bütün haklardan yararlanmaları gerekiyor. Durumun ciddiyeti çok açıktır, nettir. Türkiye kamuoyunu, devlet yetkililerini, dünya kamuoyuna çağrı yapıyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak bu görüşmelerin sağlanması, fiili engellerin kaldırılmasını istiyoruz” dedi.
‘SANİYLER ÖNEMLİ’ 
Ardından söz alan annelerden Nazehat Teke de, eylem yapmanın en doğal hakları olduğunu hatırlatarak, “Sokaklarda direnen, yeri gelince dayak yiyen, saçları çekilen,  yerlerde sürüklenen tüm anneler adına buradayız. Evlat acısı annelere her şeyi yaptırıyor. Sesimizi duyurmak için bu eyleme başladık. Bizim için saatler, saniyeler önemliyken, neden şimdiye kadar görüşme gerçekleşmedi. Neden evlatlarımız hala bu durumda? Tüm kurumlardan ‘insanım’ diyen herkesten destek almak için HDP Genel Merkezi’nde eylemimizi yapıyoruz. Herkese gideceğiz. Sesimizi duyurana kadar, evlatlarımızı yaşatmak için. Ramazan ayıdır, konuştuğumuzda dilimiz kuruyor. Geç kalmadan, cenazeler cezaevlerinden çıkmadan bir şey yapılsın. Adalet Bakanı engel yok diyor.  Engel yoksa olmayan engeli engelleyen ne? Bir umutla bekliyoruz acaba kim bize bu hayırlı haberi verecek diye? Kimse bizden evde oturmamızı beklemesin.”
Anne Ayşe Alıcı de, “Anneyiz ciğerimiz yanıyor. Bütün kurumlar bir an önce ellerinden geleni yapsın” dedikten sonra fenalık geçirdi.  (MA)