BATMAN – HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, gazetecilerin maruz kaldığı engelleme ve polis şiddetini Meclis gündemine taşıdı.   Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, yakınları açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutuklu annelerinin eylemlerini takip eden gazetecilerin maruz kaldığı polis şiddetine ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde, çocukları için Diyarbakır, Batman, Bakırköy ve Gebze gibi birçok yerde eylem yapan beyaz tülbentli annelerin polisin şiddetine maruz kaldığını hatırlatan Uca, bu şiddetin, sadece annelere değil, basın emekçilerine de uygulandığı ve basın özgürlüğünün engellendiğini kaydetti.
Uca, “Polis şiddetini görüntülemek isteyen basın mensupları polisin saldırısına uğramakta ve görüntü çekmeleri engellemektedir. Kolluk kuvvetleri, eylemcilerin görüntülerini çekmeyi sadece kendilerine hak görmektedirler. Öte yandan, birçok şehirde cezaevi önünde yapılmak istenen açıklamalar şiddetle engellenmekte ve gazeteciler gözaltına alınıp, kamera ve fotoğraf makinelerine el konulmaktadır” dedi.
‘3 YILDIR KAÇ GAZETECİ ENGELLENDİ?’
Uca, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:
“ * Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda basın özgürlüğüne ilişkin maddelerde, ‘Basın hürdür, sansür edilemez. Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır’ denmesine rağmen, gazetecilerin görüntü çekmesi hangi kanunun hangi maddesi gereğince engellenmektedir ve fotoğraf makinelerine neden el konmaktadır?
*Kısa bir süre öncesine kadar basın özgürlüğü kapsamında ‘kısmen özgür’ ülkeler arasında olan Türkiye’nin, son birkaç yıldır bazı endekslerde ‘özgür olmayan’ kategoride yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
*Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün basın özgürlüğü konusunda yayınladığı raporda, Türkiye’nin 180 ülke arasında 157. sırada yer alması basın özgürlüğü ve demokrasimizin gelişmesi açısından kabul edilebilir bir durum mudur? 2005 yılında 98. sırada iken şimdi bu kadar gerilemiş olmamızı nasıl açıklıyorsunuz? Şu an kaç gazeteci cezaevinde bulunmaktadır?
*Gazetecilerin, mesleklerini keyfi tutuklanma, gözaltı korkusu taşımadan yapmalarını sağlamayı düşünüyor musunuz?
*Gazetecilerin mesleklerini yapmalarını engelleyen ve şiddet uygulayan polislere ilişkin bir yaptırımınız olacak mı?
*İktidara geldiğiniz günden, bugüne kakar kaç tane basın organı kapatıldı, kaç gazeteci işsiz kaldı?
 *Son üç senedir kaç gazeteci gözaltına alınmış ve mesleğini yapması engellenmiştir?”
(MA)