ANKARA –  Tüketici Güven Endeksi’nin son 17 yılın en düşük seviyesine gerilemesini değerlendiren uzmanlar, Türkiye ekonomisine hem içeride hem de dışarıda güven kalmadığını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 13 oranında azaldı. Geçtiğimiz ay 63,5 olan endeks Mayıs ayında 55,3 oldu. Böylece endeks son 17 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.
Mayıs 2019 verileri, 2008 krizinin yaşandığı dönemlerden dahi daha düşük. AKP iktidarı döneminde en yüksek endeks 2004 yılında 93,4 puan ile gerçekleşmişti. 2004 yılından bu yana endeks yüzde 38,1 oranında düşmüş oldu.
PROF. ALTINTAŞ: HER GÜN YALAN OLAN BİR SİYASETTE BU GÜVENSİZLİK YAŞANIR
Türkiye ekonomisin belirsizlikler dolayısıyla kırılgan bir yapıya sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Altıntaş, endeksteki düşüşü şöyle yorumladı: “Hangi gün ne olacağı belirsiz. Böyle olunca da bireyler gelecekle ilgili hareketlerini sınırlar. Normalde iki tane ekmek alan insan, yarım ekmek alma düşüncesine kapılır. İnsanlar ihtiyatlı davranmak zorunda kalır. Yabancılar için de bir veridir. Yabancılar bu verilere bakarak ya kaynaklarını çekerler ya da yatırım yapmazlar. Her gün yalan olan bir siyasette bu güvensizlik yaşanır. Aynı zamanda ekonomi yönetimine olan güvensizliktir. Nasıl ki yatırımcılar yatırım yapmıyorlarsa, tüketici de tüketimde kuşku duyar.”
‘İNSANLAR TÜKETİMLERİ ERTELİYOR’
Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şahinöz’e göre ise, Türkiye’de artık tüketicinin de üreticinin de ekonomiye güveni kalmadı.
Endeksin en önemli etkisinin insanları kararları üzerinde olduğunu belirten Şahinöz, “İnsanların ileriye dönük ekonomiye güveninin olmadığını gösteriyor. İleriye dönük güven olmayınca, yatırım olmuyor ve insanlar tüketimlerini erteliyorlar. Zorunlu tüketimin dışında tüketimlerini ileriye doğru erteliyorlar. Bu da ekonominin iyice daralması demektir” dedi.
EKONOMİ DAHA DA DARALACAK
Türkiye ekonomisinin tüketime dayalı bir büyüme anlayışı olduğunu söyleyen Şahinöz, endeksteki düşüşün ekonomideki büyümeyi olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizdi. Şahinöz, “Türkiye’de döviz kurları hala çok yüksek ve daha da yükselme tehlikesi taşıyor. Çünkü içeride ve dışarıda ekonomiye olan güven kalmadı” diye konuştu.
MA / Selman Güzelyüz