İZMİR – KHK ile ihraç edilen emekçiler, hakikatlere sahip çıkmak için birleşeceklerini belirterek, KESK’in 24 Mayıs’ta Ankara’da yapacağı açıklamaya çağrı yaptı.
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-sen) İzmir 2 Nolu Şubesi, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin haklarının iade edilmesi için başlattığı oturma eylemi, 106’ncı gününde devam ediyor.
Karşıyaka İskelesi’nin karşısında bulunan meydanda bir araya gelen emekçiler, adına açıklama yapan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, 17 Mayıs’ta Gaziemir Şehit Uğur Palancı Ora Okulu’nda öğretmenlik mesleğini sürdürürken KHK ile atılan 4 çocuk babası Eyüp Cabbar’ın yaşadığı travma ve hukuksuzluğa kalbinin dayanamayarak yaşamını yitirdiğini söyledi. Kılıç, “KHK hukuksuzluğuna imza atarak, bu hukuksuzlukta ısrar edenler Eyüp Cabbar’ın ölümünden de önceki arkadaşlarımızın benzer ölümlerinden de sorumludurlar” dedi.
Kılıç, OHAL İnceleme Komisyonu’na başvuran kamu emekçilerinin ne ile suçlandıklarını hala bilmediklerini söyledi. Kılıç, komisyon kararlarının anayasaya aykırı olduğunu ifade etti.
KESK’İN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI 
Açıklamasını, “Her şeyi daha güzel yaşamak için, işimize özgürlüğümüze ve hakikatlere sahip çıkmak için birleşeceğiz, güç olacağız ve mücadele ederek kazanacağız” sözleriyle sürdüren Kılıç, tüm kamu emekçilerini KHK ile ellerinden alınan haklarının iade edilmesi için Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) 24 Mayıs’ta Ankara’da yapacakları açıklamaya davet etti.