Uluslararası Af Örgütü, Halfeti’de gözaltında işkence görenlere ‘Bağımsız tıbbi desteğe erişiminin sağlanması’ talebiyle Acil Eylem Kodu ile imza kampanyası başlattı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, 18 Mayıs’ta Urfa’nın Halfeti ilçesi Dergili (Dêrto) Mahallesinde polisler ile HPG’li oldukları iddia edilen kişiler arasında yaşanan çatışma sonrası gözaltına alınan şahıslara ilişkin “Acil Eylem Kodu” ile imza kampanyası başlattı.

Gözaltına alınan 47 kişiden 3 çocuk ve 19 yetişkin dün ve önceki gün çıkarıldıkları adli makamlarca serbest bırakılırken, Bozova’nın Koçhisar (Qosar) mahallesinden 4 kişi daha gözaltına alınmıştı. Avukatlar ve serbest bırakılanların anlatımları, tutulan raporlar ve adli makamlara verdikleri ifadeler, şahıslara gözaltında işkence uygulandığını kanıtlamıştı.

Af Örgütü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gözaltına alınan yetişkinlerin işkenceye ve diğer türde kötü muameleye uğradığına dair güvenilir iddialar mevcut. 24 Mayıs itibariyle, 3 çocuk da dahil olmak üzere 22 kişi serbest bırakıldı. Ancak 25 kişi hala Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor ve bu kişiler, işkence ve diğer türde kötü muameleye uğrama tehdidi altındadır. Ayrıca, halen gözaltında tutulan kişilerin derhal bağımsız tıbbi desteğe erişimi sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

AF ÖRGÜTÜ İZLENİMLERİNİ PAYLAŞTI

Af Örgütü, olaya dair yaptığı görüşme ve izlenimlerini ise şöyle paylaştı: “Gözaltına alınan bazı kişilerin avukatlarından edinilen bilgilere göre, gözaltındaki pek çok kişinin başlarında yaralanma izleri ve yüzlerinde, bacaklarında ve vücutlarında morarmalar ve kesikler bulunuyor. Avukatlar bazı kişilerin başlarında dikiş izleri gördüklerini; ancak söz konusu yaralanmaların ne zaman ve nasıl olduğunu belirleyemediklerini belirttiler. Gözaltına alınan bazı kişilerin Bozova Yaylak Jandarma Komutanlığı’nda ters kelepçeli ve yüz üstü yere yatırılmış halde görüntüleri medyada yer aldı. Bazı kişiler avukatlarına memurların kafalarına ayaklarıyla bastıklarını, defalarca kendilerini tekmelediklerini ve yumrukladıklarını belirtti. Ayrıca Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeyken, gözaltında tutulan kişilerin teker teker karanlık bir odaya alındığı ve sorgu süresince kendilerinde vurulduğu ifade edildi. Görüşülen avukatlardan alınan bilgilere göre, bazı kişilerin ifade sırasında gözleri bağlandı, en az dört kişininse cinsel organlarına elektrik şoku verildi ve cinsel organları yumruklandı. Avukatlar Uluslararası Af Örgütü’ne ayrıca müvekkillerinin doktorlara mahrem ve güvenilir koşullarda danışamadığını, muayene sırasında polis memurlarının hazır bulunduğu bilgisini iletti. Bazı kişilerse avukatlarına fiziki bir muayeneden geçmediklerini, doktorların onlara polis memurları önünde yalnızca yaraları olup olmadığını sorduğunu söyledi.”

ACİL EYLEM KODLU KAMPANYA

Af Örgütü, “İşkence ve diğer türde zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele ya da cezalandırma, uluslararası hukukta ve Türkiye iç hukukunda istisnasız bir şekilde yasaklanmıştır” uyarısında bulunarak, Acil Eylem Kodu ile imza kampanyası başlattı.

Af Örgütü’nün başlattığı imza kampanyasının internet linki için tıklayın