DİYARBAKIR – İmralı’daki tecridin kaldırılması talebiyle 200 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Öcalan’ın mesajı üzerine eylemi sonlandırdığına dair yaptığı açıklamanın ardından hastaneye kaldırıldı. Güven, direnişle Türkiye halkları ve demokrasinin kazandığını söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde başlattığı ve tahliyesinin ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi eylemini 200’üncü gününde yaptığı açıklama ile sonlandırdı. Öcalan’ın mesajı üzerine yapılan açıklamanın ardında Leyla Güven, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Bağcılar mahallesindeki evinden hastaneye kaldırıldı. Tekerlekli sandalye ile sağlık ekipleri eşliğinde evinden çıkarılan Güven, ambulansa bindirilmeden önce evinin bulunduğu sitede kısa bir açıklama yaptı.
‘TÜRKİYE HALKLARI KAZANDI’
Bugüne kadar ilgi gösteren, katkı sunan herkese teşekkür eden Güven, “Bu kolektif bir direnişti. Bu direnişle Türkiye halkları kazandı, demokrasi kazandı. Sayın Öcalan’ın sesinin dışarı çıkması Türkiye’nin demokrasisi ve Ortadoğu’nun barışı için çok önemliydi. Keşke hiçbir kayıp olmadan başarsaydık ama yüreğimiz buruk. Ama gerçekten direniş kazandı, zindanlar kazandı” dedi.
Açıklamanın ardından Güven, ambulansla özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.
Hastaneye götürülen Güven’e, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz de eşlik etti.
Öte yandan HDP Diyarbakır İl Binasında 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Murat Sarısaç ve Tayip Temel de hastaneye kaldırıldı.   (MA)