ANKARA – ODTÜ’de yaşam alanında yapılmak istenen KYK yurduna karşı öğrenciler 13 gündür nöbette. Kavaklık İnisiyatifi’ni kuran öğrenciler, herkesi “doğayı, özgürlükleri, bilimsel akademik üretimi ve ODTÜ’yü savunmaya” çağırdı.  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), endemik türlerin bulunduğu, binlerce ağacın ve diğer canlıların yaşadığı 40 dönümlük araziyi Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) yurt inşası için bir sayfalık protokolle 49 yıllığına tahsis etti. ODTÜ öğrencileri Kavaklık İnisiyatifi olarak kampüsün kavaklık alanında KYK’ye ait yurt yapılmasına karşı 13 gündür nöbette.

Kavaklı alanda nöbetlerine devam eden Kavaklık İnisiyatifi öğrencilerinin konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) yaptıkları değerlendirmeler şöyle: “İnşaata henüz başlanmamış. İnşaatın yapılacağı alana yakın işçilerin kalabileceği barakaların yapımı için beton döküldü. Alana kimse girmesin diye dikenli çit çekilecekti ama biz toplu halde içine girip yerleşince bir tepkinin oluşacağını düşünerek şuan için inşaatı durdurdular. Jiletli tel bile koyacaklardı. Malzemeler hala burada duruyor.
YURT ‘TRUVA ATI’ OLACAK
Biz yönetimin KYK’de olacağı bu yurdu istemiyoruz. Yapılmak istenen yurt bir ‘truva atı’ olarak kullanılacağı çok aşikar. Yapacakları yurda kendi insanlarını yerleştirip daha sonra ODTÜ’de bir karışıklık ortamı yaratacaklarına ve hatta bu yurdu başka vakıflara devredeceklerine inanıyoruz. KYK yurtlarında gerçekleşen etkinlikler gerici etkinlikler ve insanları bu tür etkinliklere çok fazla davet ediyorlar. Okulumuz içerisinde böyle bir şey olmasını istemiyoruz.
KYK KISTASLARI ADİL DEĞİL BASKICI 
ODTÜ yönetimi yurdun işletmesini KYK’ye verdiği için yurda alınacak öğrencilerin kriteri de KYK tarafından belirlenecek. KYK’nin de kıstaslarının hiçbir zaman özgürlükçü ve adil olmadığını biliyoruz. Daha iki gün önce emniyetin, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin atılması için gizli yazı göndermesiyle bu durumu çok daha iyi anlamış olduk. Bu kriterleri onlar belirleyecek, istediklerini de atabilecekler. Şuan sahip olduğumuz özgür ortama tabi ki KYK yurtlarında sahip olamayacağız. Bugüne kadar olduğu gibi ODTÜ’nün kendi yurdu olup, kendi işletmesini de kendisinin yapmasını istiyoruz.
BİNLERCE CANLININ YAŞAM ALANI
Mücadele verdiğimiz asıl konulardan biri de yurdun yapılmak istendiği kavaklık alandır. İnşaat değil bir çivi dahi çakılmasına kimsenin vicdanen izin vermeyeceği bir alan. Binlerce canlının yaşam alanıdır. Bu 40 dönümlük alanda 25 ağaç ve 24 kuş türü yaşıyor. Kaplumbağa, tilki, kertenkele, böcekler ve daha birçok hayvanın yaşadığı bir alan.
ODTÜ’YÜ SAVUNMA ÇAĞIRISI
Bekleyişimiz devam edecek. Etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Sadece öğrencileri değil, yaşam alanlarının hemen yanında bulunan hocalarımızı da etkinliklerimize davet edeceğiz. Direnişimizi büyüterek, kavaklık alana KYK yurdunun yapılmasına izin vermeyeceğiz. ODTÜ’ye yapılacak saldırının aslında üniversite bütünlüğüne, doğaya karşı açılmış bir saldırı olduğunun görünmesi gerekiyor. Herkesi doğayı, özgürlükleri, bilimsel akademik üretimi ve ODTÜ’yü savunmaya çağırıyoruz.”  (MA)