12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin sular altında kalmasına karşı 7-8 Haziran tarihlerinde yapılacak olan Küresel Eylem günü için çağrı yapıldı.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi tarafından yapılan açıklamada, 12 bin yıllık Hasankeyf ve 199 köyü ve biyoçeşitliliğe sahip Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı Projesinde sona yaklaşıldığı belirtildi.

‘Yıkım sadece Türkiye değil Irak ve Suriye’ye de gerçekleşecek’

10 Haziran 2019’da Ilısu Barajı’nda suyun tutulacağının açıklandığını hatırlatan Hasankeyf Girişimi, “Dicle Nehri üzerinde yapılan Ilısu Barajı sadece bölge halkı ve Türkiye halklarına yıkım getirmeyecek, Irak ve Suriye haklarına da büyük bir yıkıma neden olacaktır.” dedi.

‘Devlet yetkilileri kör, sağır, dilsiz rolü oynuyor’

“Yerel halk ve dünyanın farklı yerlerinde çok sayıda grupları, 20 yıldır bu projeye karşı eylem yapmış ve kampanyalar yürütmektedir. Bu kampanyalarla kazanımlar elde edilse bile devlet yetkilileri kör, sağır ve dilsiz rolünü oynayarak yasaları değiştirerek ve yeni kaynaklar bularak projeye devam etmiştir.

“Binlerce yıllık kültür”

“2017 yılından beri kültürel varlıklar doğal ortamlarından yapay alanlara taşınmış, vadi ve mağaralar milyonlarca metreküp dolgu ile doldurulmuş, kayalar patlayıcılarla düşürülmüş ve restorasyon adı altında tahribatlar yapılmıştır. Binlerce yıllık kültürle şekillenen ve bugüne kendisini taşıyan tarihi Hasankeyf’in karşı tarafında yeni yerleşke yapılmıştır. Yeni yerleşkede başta altyapı, içme suyu ve konut problemleri devam etmektedir. Halkın bütün itirazları göz ardı edilmiş ve hak sahipliğinde mağduriyetler yaşanmıştır.

“Bölgede yapılan diğer baraj projelerinde deneyimlendiği ve görüldüğü üzere; Ilısu Barajı Projesi de sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik kırımlara neden olacaktır.”

Küresel eyleme çağrı

“AİHM’in Hasankeyf için kararı da göz önünde bulundurulursa; Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni sular altında kalması engelleyecek katılımcı toplumsal bir mücadeleye gereksinim vardır.” denilen açıklamada daha önce 1. ve 2.’si yapılan Hasankeyf Küresel Eylem Günü’nün 3.’sünün ise 7-8 Haziran’da yapılacağı duyuruldu.

“10 Haziran’da suyun tutulmasına karşı, Hasankeyf’in yaşaması ve Dicle nehrinin özgür akması için bütün kurumları, STK’ları, örgütleri 7-8 Haziran’da sözünü söylemeye ve bu yıkıma karşı ses olmaya davet ediyoruz.”