İSTANBUL – İstanbul’da bayramın ilk günü demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarları ziyaret edildi. Gazi’de mezarlığa kadar yürüyen kitle, sık sık “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganı attı.
İstanbul’da Ramazan Bayramı, mezarlık ziyaretleriyle başladı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren çocukları için anneler, sabah saatlerinden itibaren mezarlıklara gitti. Sultangazi Gazi Mezarlığı, Ümraniye’de Ihlamurkuyu Mezarlığı, Küçükçekmece’de Kanarya Mezarlığı, Arnavutköy’de Kayabaşı Mezarlığına giden aileler, çocuklarının mezarları başında dualar okudu.
GAZİ’DE YÜRÜYÜŞ
Gazi Mahallesi’nde halk, cemevi önünde bir araya geldi. HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu ile Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) temsilcilerin de eşlik ettiği kitle, mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. Mezarlığı yürüyen kitle, “Şehit namirin”, “Bijî berxwedana zindana” ve “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı.
Mezarlık ziyaretinde konuşan ANYAKAY-DER Temsilcisi Faruk Kaya, “Bu bayram, mazlumların ve direnen Kürt halkının bayramıdır. Onurlu bir yaşam ve barış için yaşayanların bayramıdır. Burada bulunan demokrasi şehitlerimiz ve annelerimizin bayramını kutluyoruz” diye konuştu.
ÇİFTE BAYRAM OLDU
Kaya’nın ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, açlık grevi eylemlerini hatırlatarak, “Leyla Güven öncülüğünde başlatılan ve birçok arkadaşımızın katılımıyla başarıyla sonuçlanan açlık grevi eylemi bizlere çifte bayram oldu. Hepimiz yaşanan acıları biliyoruz. Çünkü birlikte yaşadık. Dolayısıyla gördük ki kararlı mücadele başarıya ulaşıyor. Bunu kimse engelleyemiyor” dedi.
Konuşmaların ardından aileler, mezarların başında dualar okuyup, mezarlıklara karanfil bıraktı.
Ümraniye’de Ihlamurkuyu Mezarlığı, Küçükçekmece’de Kanarya Mezarlığı, Arnavutköy’de Kayabaşı Mezarlığı’nı da ziyaret eden aileler, çocuklarının mezarları başında dua okudu.