Ömer el Beşir’in 30 yıllık diktatörlüğünün askeri darbe ile devrildiği Sudan’da sular durulmuyor. Sivil yönetim talebiyle iki aydır eylemlerini sürdüren eylemcilerin kampına düzenlenen baskında ölü sayısı 60’a yükseldi.

Sudan’da Ömer el Beşir’in 30 yıllık diktatörlüğüne son veren darbenin ardından s ivil yönetim talebiyle yaklaşık iki aydır eylemlerini sürdüren demokrasi yanlısı protestoculara karşı şiddet sürüyor. Eylemcilere karşı pazartesi günü başlayan saldırılarda ölü sayısının 60’a yükseldiği belirtiliyor. Askeri yönetim ise şiddetin tırmanması sonrası göstericilere yeniden diyalog çağrısı yaptı.

Ülkedeki şiddet, protestocuların 6 Nisan’dan bu yana başkent Hartum’daki Savunma Bakanlığı’nın hemen dışında kurduğu kampın pazartesi günü basılmasıyla patlak verdi. Söz konusu alanda toplanan eylemciler, Beşir’in devrilmesi talebiyle başlattıkları protestoyu, askeri darbenin ardından sivil yönetime bir an evvel geçilmesi için sürdürüyordu.

BBC: ESKİ CANCAVİD MİLİSLERİ DE SİVİLLERE SALDIRIYOR

Ancak pazartesi günü alanı boşaltmak için güvenlik güçleri tarafından düzenlenen ilk saldırıda 35 kişi yaşamını yitirdi. Protestoları örgütleyen kuruluşlardan Sudanlı Doktorlar Merkez Komitesi ise dün, ölü sayısının 60’a yükseldiğini açıkladı. BBC ise haberinde, ülkenin Darfur bölgesindeki savaşta katliamları ile nam salmış eski Cancavid milislerinin de sokaklarda sivillere saldırdığını duyurdu.

Protesto kampına saldırı, eylemcilerin temsilcileri ile Askeri Konsey’in sivil yönetime geçiş için üç yıllık bir süreci müzakere ettiği bir sırada geldi. Hafta başında müzakereleri askıya aldığını açıklayan Askeri Konsey ise bugün demokrasiye geçiş amaçlı diyaloğun yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

BM’DEN KARAR ÇIKMADI

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin dün Sudan’daki krizi görüşmek düzenlediği toplantıda anlaşma sağlanamadı. Almanya ve İngiltere’nin çağrısıyla yapılan oturumda, Rusya ve Çin güvenlik güçlerinin protestoculara karşı sert tavrını kınayan metne ‘dengesiz’ olduğu gerekçesiyle karşı çıktı.   (euronews)