İZMİR– OHAL ve KHK’lere karşı İzmir’de 108’inci kez bir araya gelen KESK üyeleri, tüm kamu emekçileri görevlerine dönene dek mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek “Yargı reformundan bahsedeceklerine bize yapılan bu zulme son versinler” dedi.

Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube, Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) karşı 108’inci kez Karşıyaka Çarşısı’nın girişinde bir araya geldi. “Gitmiyoruz her yerdeyiz mutlaka kazanacağız” pankartı açılan eylemde, “Direnen direne kazanacağız” ve “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz!” sloganları atıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP)  İzmir Milletvekili Murat Çepni, İzmir İl Eşbaşkanı Abdulkadir Baydur ve Eğitim Sen üyeleri katıldı.

Basın açıklamasını Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç okudu.

 ‘İKTİARIN BEKA SORUNU VAR HALKIN YOK’

Açıklamadan önce konuşan Milletvekili Murat Çepni, yapılan etkinliğin milyonlarca insanın eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesinin simgeleri ve çığlığı olduğunu dile getirdi. “Beka” denilen şeyin sarayın etrafında kümelenmiş sermayedar çevrelerin çıkarları olduğu belirten Çepni, “Bu işçi sınıfının açıkça sömürüsü ve onun serme çetesinin lehine varlığından başka bir şey olmayan bekaya itiraz ediyoruz. Bizim beka sorunumuz yok. Ama sarayın beka sorunu var. Bizler bu ülkenin emekçileri ve işçileri olarak direnmeye devam ediyoruz. Savaşa, açlığa, sömürüye hayır diyen milyonlar olarak buradayız. Bu karanlığı yıkarak hep birlikte aydınlık yarınları kuracağız” dedi.

‘BU BAYRAMA DA İŞSİZ GİRDİK’

Basın açıklamasını okuyan, Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, Üç yılda gasp edilen işlerinin geri almak için oturma eylemlerimizi sürdürdükleri ve birçok bayrama işsiz girdiklerini hatırlattı. Kılıç, “KHK zulmünün üzerinden, her nedense kimsenin aklına gelemedik. Ya da farklı duruşumuzdan, demokrasiyi barışı ve hakikatleri savunmamızdan öyle rahatsız olmuşlar ki; ‘burunları biraz daha sürtsün, ne hali varsa görsünler’ der gibi işsiz kalmamızın uzun sürmesini istiyorlar. Bundandır ki birkaç bayramdır işsizdik, bu bayrama da işsiz girdik. Adaleti dilinden düşürmeyen AKP iktidarı, yargı reformu yapıyoruz diyerek yargısız olarak elimizden alınan işimizle ilgili hukuksuzluktaki ısrarlarını sürdürüyor” diye belirtti.

‘İNTİHAR VE ÖLÜMLERİN SEBEBİ AKP’DİR’

Hukuku yok sayarak işlerinin ellerinden alındığını ifade eden Kılıç, şöyle devam etti: “Pasaportlarımıza el koydular, seçme, seçilme haklarımızı gasp ettiler. Bu günlerde ortaya çıkmış yargı reformu yapacaklarını anlatıyorlar. Kimi inandıracaksınız? Siyasallaştırdığınız yargıyla hukuksuzlukta dünya lideri oldunuz. 150 bine yakın insanı çıkardığınız KHK’lerle ihraç etmenizin üzerinden 1011 gün geçti, nerede kaldı hukukunuz? Onlarca KHK’li mağdur intihar etti, yaşadığı travmalara ve haksızlığa dayanamayarak yaşamını yitirdi. Daha dün, arife gününde ataması yapılmayan matematik öğretmeni Merve intihar ederek yaşamına son verdi. Bu intiharın da önceki intiharlar ve ölümlerin de sorumlusu AKP iktidarıdır. Yargı reformuyla avukatlara yeşil pasaport vereceğini söyleyen siyasal iktidarın kendine şakşakçılar bulsa da bizler de halkımız da vicdanlı avukatlar da buna kanmayacaklardır.”

‘YAŞATTIĞINIZ ZÜLME SON VERİN’

Kılıç, devamla “150 bin kamu emekçisinin pasaportuna el koyan da AKP iktidarıdır. Yargı reformu diyeceğinize bizlere yaşattığınız bu zulme son verin. Bizler bu hukuksuz uygulamalarınıza karşı itirazlarımızı büyütmek ve iş güvencemize sahip çıkmak için haftalardır burada yürüttüğümüz oturma eylemlerimizin bugün 108’incisini yapıyoruz. 108 haftadır bize yapılan hukuksuzluk karşısında mücadelemizi yürütüyor çöle dönmüş vicdanlara, adalet duygusunu kaybetmiş bu iktidara, hukuku ve adaleti yok sayan bu uygulamalarınızdan vazgeçin diyoruz. Yeter artık! Bu hukuksuzluğa son verin ve arkadaşlarımız işlerine mesleklerine arkadaşlarına geri dönsün!” çağrısında bulundu.

‘MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ’

Tüm baskılara, saldırılara, her türlü yönelime rağmen savaşa karşı barışı, sömürüye karşı emeği, faşizme karşı demokrasiyi, haksızlıklara karşı hak ve hakikatleri savunmaya, haklı ve meşru mücadelelerini yürütmeye kararlıkla devam edeceklerini yineleyen Kılıç, şunları söyledi: “Hiçbir güç bizi insanlık değerleriyle örtüşen bu haklı mücadelemizden alıkoyamayacaktır. Güneşin aydınlık gerçekliğini kapkara bulutlarla uzun bir süre kapatamazsınız. İşte yerel seçimler… Bu hukuk tanımaz politikalarınız, algı oluşturan yalanlarınız artık kabul görmüyor. Bütün medya, dipçik zoru, siyasallaştırdığınız hukuk, yanınızda olsa da bile biz mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”